teraz pred súdom len na základe výpovede českého svedka, ktorý sa prihlásil až v roku 1999.
Schöner Toni, teda Pekný Toni, ako Mallotha prezývali pre jeho márnomyseľnosť, bol už v roku 1948 odsúdený v Československu za vraždu a neľudské týranie v neprítomnosti na trest smrti. No ešte štyridsať rokov žil so ženou a dcérou bez problémov v talianskom Merane, neďaleko rakúskych hraníc. Pritom vyšetrovania v Nemecku proti nemu otvorili už v 60. rokoch. Vždy sa však skončili bezvýsledne.
Raz ho považovali za mŕtveho, inokedy nemecké justičné orgány nedokázali zistiť jeho adresu. Opätovne sa Mallothovým prípadom začala zaoberať dortmundská prokuratúra, keď ho Taliani ako ilegálneho cudzinca v roku 1988 vypovedali do Mníchova. No na základe údajne protichodných svedeckých výpovedí sa aj tentoraz prípad odložil ad acta. Dôkazy o vražde boli vraj nedostačujúce a iné zločiny boli premlčané. Malloth sa uchýlil do starobinca v Pullachu pri Mníchove. Finančne mu pomáhala Gudrun Burwitzová, dcéra niekdajšieho šéfa SS Heinricha Himmlera.
Teraz si je mníchovský prokurátor svojimi dôkazmi istý. V obžalovacom spise charakterizuje Mallotha ako brutálneho zabijaka, ktorý sa v terezínskej Malej pevnosti bez zábran prezentoval ako pán nad životom a smrťou väčšinou židovských väzňov. V procese proti rodenému Rakúšanovi a vyučenému mäsiarovi pôjde o tri konkrétne zločiny: Malloth zastrelil v septembru 1943 väzňa, ktorý údajne pri prácach na poli ukradol hlávku karfiolu. O rok neskôr na smrť dokopal iného väzňa a v januári 1945 prinútil dvoch väzňov, aby sa vyzliekli donaha, tretiemu prikázal, aby ich striekal ľadovou vodou, až kým po polhodine nezomreli.
Malloth tieto obvinenia doteraz popieral alebo sa k nim nevyjadril. Je preto otázne, či vo väzení, kde sa proces koná pre jeho zlý zdravotný stav, prehovorí. V žiadnom prípade to nebude krátky proces. S vynesením rozsudku sa ráta až v júli.
PRE SME – VLADIMÍR MÜLLER, Berlín