BRUSEL - Európska komisia sa včera pokúsila zmierniť rastúce obavy konzumentov pre stále väčší počet prípadov choroby šialených kráv na území Európskej únie. Hovorkyňa komisára pre zdravie a ochranu spotrebiteľov Davida Byrna Beate Gminderová vyhlásila, že EÚ nové prípady neprekvapujú, pretože „čím viac testov sa uskutoční, tým viac prípadov bude objavených“.
Gminderová reagovala na rastúci počet prípadov v Nemecku, ako aj na prvé prípady ohlásené v nedeľu z Talianska a Rakúska - krajín, ktoré až doteraz sebavedome vyhlasovali, že ich sa BSE netýka. Po víkende už BSE nehlásili len zo Švédska a z Fínska.
Byrnova hovorkyňa poprela správy nemeckých médií, podľa ktorých komisár vyjadril obavy, že v Nemecku by sa mohol opakovať dramatický vývoj priebehu choroby BSE ako vo Veľkej Británii. Gminderová povedala, že komisár takýto scenár nepredpovedal.
Odmietla tiež, že by na území EÚ išlo o epidémiu podobnú tej z Británie. Pripomenula, že zatiaľ čo na ostrovoch zaznamenali od roku 1990 asi 177 000 prípadov BSE, v ostatných štátoch EÚ to bolo zatiaľ „len“ 1300 prípadov. „Nemožno porovnávať situáciu v Británii so žiadnou ďalšou krajinou EÚ,“ vyhlásila Gminderová.
Komisia sa včera pokúsila upokojiť spotrebiteľov s cieľom zabrániť ešte väčším stratám producentov hovädzieho mäsa. Podľa štatistík EK totiž predaj hovädzieho klesol od októbra minulého roku na území únie o 27 percent, priemerná cena hovädzieho spadla v dôsledku klesajúceho dopytu o 26,2 percenta.
V Nemecku včera farmári s podporou opozičných politikov protestovali proti masovému zabíjaniu hovädzieho dobytka. Bavorský premiér Edmund Stoiber z „etických“ dôvodov protestuje proti likvidácii až 400-tisíc kráv. Podľa neho by zvieratá mala odkúpiť únia a seriózne ich otestovať. Výsledky testov by sa mali využiť na zamedzenie BSE.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder pod týmto tlakom naznačil ochotu na kompromis. Spomenul možnosť riešiť problém tajkzvaným „švajčiarskym modelom“. To by znamenalo, že v prípade výskytu BSE sa nelikviduje automaticky celé stádo, ale len zvieratá narodené v rovnakom roku ako chorá krava. V Nemecku zatiaľ platí pravidlo, že musia zlikvidovať celé stádo. (tasr, čtk, r)