V posledných rokoch spôsobujú stále častejšie a lokálne aj väčšie poškodenia mladých rastúcich listov jabloní mínujúci škodcovia. Ako prvý začína na jar lietať ploskáčik jabloňový, po ňom sa o niekoľko dní objavuje podkopáčik špirálový, ktorý spôsobuje najväčšie škody, a tretím druhom je podkopáčik ovocný.
Uvedení škodcovia sa vyskytujú v podstate vo všetkých oblastiach pestovania. Ich škodlivosť je významná najmä v okresoch
1. signalizačného pásma, teda Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Menšie škody môžu vzniknúť aj na juhu susediacich okresov Pezinok, Senec, Trnava, Nitra a Levice, na východe republiky v okrese Trebišov. Momentálne sa roja imága podkopáčikov, ktoré postupne aj kladú vajíčka.
Na chemickú ochranu sa v čase rojenia imág používajú prípravky Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 CS alebo Talstar 10 EC a v čase kladenia vajíčok Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC, Spintor a Rimon 10 EC.
Obaľovač slivkový a obaľovač broskyňový
Vo feromónových lapačoch je pozorovaný let prvej generácie motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového. Ošetrenie proti nim sa bežne robí až proti druhej generácii v polovici júla, nakoľko škodlivosť prvej generácie je zanedbateľná. Ale v oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii.
Po 4. máji je pre 1. signalizačné pásmo aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC.
Ak nevykonáme toto ošetrenie, možno o ďalších 10 dní použiť proti obom druhom obaľovačov prípravky Decis EW 50 a Decis Protech, proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP a proti obaľovačovi broskyňovému i Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 CS. V oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba termín ošetrenia posunúť približne o 3 dni neskôr.
Vošky na ríbezliach
Už v tomto období sa na niektorých plodinách začínajú objavovať vošky. Medzi prvými boli napadnuté ríbezle skoro po vypučaní a momentálne sú pozorované výskyty aj na ružiach. Je predpoklad, že čoskoro budú nasledovať ďalšie plodiny, najmä kôstkoviny. Upozorňujeme preto na ošetrovanie proti voškám, s ktorým sa počíta práve pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje!
Kombinovaná ochrana
Je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, napríklad pri ochrane ovocných drevín proti mínujúcim škodcom alebo obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám, na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám.
Samozrejmosťou je dodržanie hygienickej ochrannej doby pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch a odrodách ovocia.
Následne po premnožení vošiek bude možné pozorovať aj postupné rozmnožovanie ich predátorov, ktoré sa nimi živia, a to lienok (najmä lariev), zlatoočiek a podobne, preto je dôležité podporovať aj rozvoj užitočných organizmov z dôvodu ich výskytov počas ďalšej vegetácie, ale aj na budúci rok, alebo napríklad vtedy, ak niekto nechce používať proti voškám chemické prípravky.
V takomto prípade je potrebné časť pozemkov v okolí obrábanej pôdy ponechať bez zásahu aj s burinami, krovinami, stromami a kamením, ktoré potom tvoria prirodzené stanovištia pre užitočné organizmy a sú pre ne hlavným zdrojom obživy, úkrytu a miestom rozmnožovania. Vyhýbame sa používaniu silne jedovatých prípravkov, aby sme nezničili užitočné druhy živočíchov.