BRATISLAVA. Zamestnanci domovov dôchodcov a iných zariadení sociálnych služieb žiadajú radikálne zvýšenie platov – aspoň o 20 percent.
Odmeny dnes môžu dostať, len ak zariadenie ušetrí na ich práceneschopnosti alebo na neobsadenom pracovnom mieste, trinásty plat nedostávajú.
Mzdy sú také nízke, že napríklad opatrovateľke po 39 rokoch práce, z toho 18 rokov na gerontopsychiatrickom oddelení, vymerali dôchodok 7059 korún.
„Považujú to za almužnu, z ktorej sa nedá vyžiť,“ hovorí predseda odborového zväzu sociálnych služieb Anton Szalay.
Človek, ktorý pracuje napríklad v domove dôchodcov, môže mať iba taký plat, aký mu v tabuľkách určila vláda. Ak zariadenie patrí samosprávnemu kraju, ten mu podľa počtu pracovníkov určí limit peňazí na mzdy.
Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová napriek tomu tvrdí, že je právomocou riaditeľov jednotlivých zariadení, ako „nastavia platové tabuľky“.
Riaditeľka Domova sociálnych služieb v Pruskom Viera Majerková povedala, že všetci manuálni pracovníci domova majú podľa odpracovaných rokov najvyšší platový stupeň, takže im už nemožno plat zvýšiť. „Pri tabuľkami určenom plate a limite mzdových prostriedkov riaditeľ domova nemá veľa možností zvýšiť pracovníkom mzdu alebo odmenu.“
Ľubica Géczyová, riaditeľka domova pre dospelých a domova dôchodcov v Diviackej Novej Vsi, hovorí, že náklady na prevádzku zariadení sú také vysoké, že ich nemožno vykryť poplatkami od klientov. „Pre nízke dôchodky takmer všetkým musia za služby doplácať ich rodiny.“
Odbory vyzývajú ministerku práce Vieru Tomanovú, aby riešila výšku nárokovateľnej zložky mzdy, inak v zariadeniach sociálnych služieb pomaly nebude mať kto pracovať. Chýbajú im sanitári či údržbári.
Majerková pripomína, že v okrese Ilava „je dostatok pracovných miest s vyšším ohodnotením a nižším psychickým zaťažením“.