BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Menšinová vláda maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya včera dostala novú podobu. Po víkendovom odchode slobodných demokratov (SZDSZ) z koalície zostali tri voľné rezorty.
Šéf kabinetu sa rozhodol pre politickú rošádu a zmenil až sedem rôznych postov. S vynoveným kabinetom by chcel dovládnuť do konca volebného obdobia v roku 2010.
Dve kľúčové prázdne ministerstvá hospodárstva a zdravotníctva obsadia blízki premiérovi spolupracovníci. Novým ministrom hospodárstva je úspešný podnikateľ a doterajší minister pre miestny a regionálny rozvoj Gordon Bajnai, ktorý mal na starosti rozdeľovanie eurofondov.
Citlivé zdravotníctvo
Ministrom zdravotníctva sa stal riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne Tamás Székely. Vládna spolupráca Gyurcsányových socialistov s liberálmi padla práve na snahe o reformu zdravotníctva. Premiér po referende, v ktorom Maďari zavrhli poplatky v zdravotníctve, na konci marca odvolal ministerku za SZDSZ Ágnes Horváthovú. Pred novým ministrom stojí výzva pokračovať v reforme, ktorú spochybnili aj samotní voliči.
Z pôvodného ministerstva pre hospodárstvo a dopravu, ktoré riadila SZDSZ, sa osamostatní rezort dopravy a telekomunikácií. Ten povedie šéf štátneho monopolu Maďarská pošta Pál Szabó. Nováčikom vo vrcholovej politike bude aj rektor budapeštianskej technickej univerzity Károly Molnár, zodpovedný za výskum a rozvoj.
Novým ministrom pre samosprávy sa stal jediný nezávislý poslanec parlamentu István Gyenesei, čím si Gyurcsány chce zaistiť aj jeho hlas. Nové tváre podľa opozície svoje posty nemusia zvládnuť a parlamentní lídri menšej konzervatívnej strany MDF a Orbánovho FIDESZ–u žiadajú preveriť podporu novej vlády v snemovni.
Test v parlamete nebude
Predseda MDF Károly Herényi pre agentúru MTI povedal, že bez hlasovania o dôvere je nezodpovedné predstaviť vládu s novými členmi so skôr profesionálnym ako politickým zázemím.
Premiér Gyurscány tento návrh zamietol s tým, že jeho strana má stále v parlamente najviac mandátov. „Vládny program sa nemení. Mení sa iba dôraz, štruktúra a ľudia,“ povedal.
„Premiér signalizuje kontinuitu vlády, ale pre nový začiatok potrebuje okrem nových ľudí najmä nový program,“ povedal politický analytik Zoltán Kiszelly.
Slobodní demokrati Gyurcsányovu menšinovú vládu nateraz podporia. Aktuálne výsledky volebných preferencií podľa denníka Nepszabadság ukazujú, že majú podporu iba jedného percenta voličov.
V prípade predčasných volieb by sa tak pravdepodobne cez päťpercentné kvórum do parlamentu nedostali. Podpora vládnych socialistov tiež výrazne klesla z pôvodných 23 percent na pätnásť.
Autor: juk