BUDAPEŠT, BRATISLAVA. Maďarskí liberáli (SZDSZ) včera podľa očakávania na mimoriadnom zjazde potvrdili vystúpenie z vládnej koalície uzavretej po voľbách v roku 2006 so socialistami premiéra Ferenca Gyurcsánya.
S odchodom z vlády, o ktorom už pred mesiacom rozhodlo vedenie liberálov, súhlasilo 434 delegátov, iba 53 ich bolo proti. Neuspel alternatívny návrh, aby rozhodnutie o vystúpení strana odsunula na jeseň.
Gyurcsány tak bude od začiatku mája stáť na čele menšinovej vlády. Ako dlho vydrží, nie je jasné. Socialisti majú v 386– člennom parlamente 190 poslancov, dvaja z nich však pre zdravotný stav mandát nevykonávajú. K väčšine vláda potrebuje šesť hlasov z iných strán. A môže ich získať.
Chýbajúce reformy
Liberáli tvrdia, že nechcú pád vlády, a budú konštruktívnou opozíciou. Sľubujú podporiť všetky návrhy kabinetu na reformy a stabilizáciu verejných financií, rast konkurencie ekonomiky či zníženie daní. Problémom je, že liberáli odchod odôvodnili práve neochotou socialistov k ďalším reformám a snahou odvolať aj tie, ktoré už vláda presadila.
Osud koalície spečatilo marcové referendum o poplatkoch v zdravotníctve a o školnom. Gyurcsány pripísal vinu za drvivú prehru v referende liberálnej ministerke zdravotníctva Ágnes Horváthovej. V rozpore s koaličnou zmluvou ju odvolal, na čo reagovala SZDSZ vypovedaním koalície.
Premiér navyše dal jasne najavo, že reformy, pre ktoré má jeho strana rekordne nízke preferencie, nebudú pokračovať. Podľa liberálov boli reformy pre odpor socialistov už tak polovičaté. Bez nich nemá ich účasť na vláde zmysel, znamenala by iba koniec strany.
„Pre zlé kompromisy sme sa dostali do vzduchoprázdna. Namiesto funkcií musíme voliť princípy,“ odôvodnil včera rozhodnutie liberálov ich predseda János Kóka. „Prijímame zodpovednosť za menšinové vládnutie a zaistíme riadenie krajiny,“ reagoval hovorca socialistov István Nyakó.
Voľby by vyhral Orbán
Rozhodnutiu liberálov podporiť menšinovú vládu a zabrániť predčasným voľbám nahrávajú aj prieskumy voličských preferencií. Podľa agentúry Tárky by teraz opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána získal 67 precent hlasov, socialisti 22 percent a liberáli by sa s tromi percentami ani nedostali do parlamentu.
Autor: Peter Morvay © SME