BRATISLAVA. Ústav pamäti národa (ÚPN) prestal plniť svoje poslanie. Myslí si to nielen SNS, ale aj HZDS. Smer sa zatiaľ oficiálne nevyjadruje. Návrhy vládnych partnerov chce riešiť na koaličnej rade.
Mečiar: Dohoda je už dávno
Predseda HZDS Vladimír Mečiar cez víkend povedal, že politická dohoda o zániku ÚPN existuje už tri mesiace. Zákon, ktorý by to riešil, malo HZDS pripraviť na júnovú schôdzu.
Hnutie však o mesiac predbehli poslanci SNS, ktorí v piatok predložili vlastný zákon. O zámere HZDS podľa predsedu klubu Rafaela Rafaja vedeli.
SNS pri zrušení argumentuje najmä tým, že so spismi komunistickej Štátnej bezpečnosti sa manipulovalo, mnohé sa bez vyjasnení stratili. Rafajovi sa nepozdáva, že z archívu ústavu sa stala „verejná knižnica“ a že z obetí sa vyrábajú páchatelia.
„Je spochybniteľné, aby ktokoľvek čerpal z archívnych vyšetrovacích spisov,“ hovorí Rafaj, podľa ktorého má prioritou ostať odhaľovanie zločinov komunizmu. Dokumenty ÚPN by preto mal prevziať Vojenský historický ústav.
ÚPN pritom tento rok podal niekoľko podnetov na Generálnu prokuratúru. Išlo o staršie prípady, napríklad o vraždu kňaza, do ktorej mohla byť zapojená ŠtB. Archív ústavu často využívajú novinári, ktorí preverujú verejných činiteľov.
Mečiar hovorí, že k archívom ÚPN by sa mal aj po jeho zrušení dostať každý. Na rozdiel od SNS chce, aby dokumenty prešli na Národný bezpečnostný úrad, pretože ten denne so spismi ŠtB pracuje pri previerkach. Rafaj hovorí, že o tomto návrhu môžu obe strany ešte rokovať.
Poslanci SNS vrátane predsedu Jána Slotu predložili návrh na zrušenie ústavu po tom, ako médiá informovali o Slotovej minulosti. Podkladom boli práve spisy ŠtB.
Rafaj odmieta, že dôvodom, prečo sa Ústav pamäti národa stal pre Slovenskú národnú stranu nepohodlný, je Slotova minulosť. Ústav si podľa SNS prestal plniť svoje poslanie.
Pred rokom pridávali
Ešte pred rokom SNS nechcela ústav zrušiť, naopak hovorila, že rozšíri jeho pôsobenie, a to už od roku 1867, aby zachytil aj obdobie násilnej maďarizácie.
SNS sa okrem toho podarilo presadiť na čelo ÚPN svojho nominanta, historika Matice slovenskej Ivana Petranského. Rafaj teraz hovorí, že so SNS nemá nič spoločné a bol až piatym kandidátom. O svojom zámere zrušiť Ústav pamäti národa Petranského SNS neinformovala.
Podpredseda Smeru Miroslav Číž hovorí, že koaličná rada sa ÚPN zaoberala, len keď bol problém nájsť schopného človeka na jeho čelo.“
„Ak vznikajú nejaké nové pohľady, tak treba rokovať,“ povedal Číž k budúcnosti ústavu. V Smere sú podľa neho ľudia, ktorým ÚPN neprekáža, ale aj takí, ktorí si myslia, že je zbytočný.
Vicepremiér Dušan Čaplovič hovorí, že ústavu pomôže viac schopný šéf, ako jeho zrušenie. „Na čele ÚPN by mala stáť osobnosť, odborník, a nie človek politicky nominovaný,“ hovorí. Petranského kritizoval už niekoľkokrát.
Ústav pamäti národa
oficiálne pôsobí od 1. mája 2003
Jeho úlohou je:
nestranne hodnotiť obdobia neslobody
sprístupňovať prenasledovaným dokumenty o ich prenasledovaní
dávať podnety na stíhanie zločinov a trestných činov
zverejňovať informácie a doklady o období neslobody 1939 - 1989
ÚPN vydáva časopis Pamäť národa, publikuje monografie, organizuje diskusie
Lehký: Je to šok
Na zrušenie ÚPN bude aj zahraničie reagovať negatívne, hovorí bývalý šéf sekcie právnych analýz ústavu Miroslav Lehký.
BRATISLAVA. Miroslav Lehký pred rokom upozorňoval na snahu SNS zmeniť zákon o pamäti národa, ktorý sa stal predlohou pre ostatné krajiny. Z ústavu preto odišiel. Návrh na úplné zrušenie ústavu, ktorý s Jánom Langošom zakladal, ho šokoval.
Lehký je dnes námestníkom riaditeľa českého Ústavu na skúmanie totalitných režimov. Tvrdí, že zahraničie zareaguje na zrušenie ÚPN negatívne. Od Slovenska ako člena Európskej únie a NATO sa totiž očakáva, že sa vyrovná so svojou komunistickou minulosťou. „Z dôvodu politickej stability, ale aj obsadzovania dôležitých štátnych funkcií.“
Lehký hovorí, že ústav sa stal nepohodlný, lebo sa snažil plniť to, čo mu zákon káže. Predpokladá, že návrh na zrušenie súvisí so zverejnením minulosti predsedu SNS Jána Slotu. „Ústav má plniť konkrétne úlohy a poslanie. Pokiaľ sa to začne dotýkať jednotlivých ľudí v ich mocenskom postavení, tak je to pre nich nebezpečné.“
(vev)