Na zhotovenie pergoly potrebujeme dosky a hranoly ošetrené proti hnilobe vhodným prípravkom (iba tak dosiahneme dlhú životnosť pergoly). Základné hranoly hrubé asi 15 centimetrov zapustíme do zeme do hĺbky okolo 50 centimetrov. Môžeme ich upevniť betónom, ktorý vlejeme do jamy. Z hranolov vytvoríme základnú konštrukciu. Potom k nej pribijeme tenšie dosky, ktoré vytvoria mriežkované steny.
Po stenách sa budú ťahať popínavé rastliny, ktoré vytvoria tieň. Pergola sa počas celého leta stane spoľahlivým útočiskom pred neznesiteľnými horúčavami. Ak staviame pergolu na tmavšom mieste, možeme k nej vysadiť zemolez japonský, ktorý ju svojimi žltozelenými lístkami osvetlí a oživí. Ak chceme mať z pergoly aj úžitok, môžeme k nej vysadiť vinič či rôzne druhy aktinídií (kivi) alebo schizandru čínsku.
Na okraj pergoly môžeme upevniť závesné košíky a v nich pestovať napríklad obľúbený dvojzub metlinolistý, petúnie, plazivé rozchodníky, muškáty štítovitolisté, zelenec chochlatý či asparágus Spengerov. (lov)