BRATISLAVA. Štátna agentúra na podporu investícií SARIO pritiahla v prvom štvrťroku zo zahraničia oveľa menej investícií ako v rovnakom období vlani. Kým minulý rok u nás zahraničné firmy investovali do nových výrob v prepočte vyše 15 miliárd korún, teraz to boli len necelé štyri miliardy.
Nie je to dráma
Dramatické spomalenie prílevu zahraničných investícií v prvom štvrťroku nie je pre Slovensko problém, tvrdí hovorkyňa SARIO Jana Murínová. „Minulý rok boli výsledky lepšie vďaka investícii Samsung vo Voderadoch,“ povedala. Kórejčania sa u nás rozhodli investovať 320 miliónov eur, čo je v prepočte desať a pol miliardy korún. Podľa SARIO je pokles investícií v prvom štvrťroku bežnou záležitosťou. „Nedá sa očakávať, že každé tri mesiace k nám príde taký veľký investor,“ doplnila Murínová.
Vývoj z prvých troch mesiacov nie je podľa Murínovej dostatočný na to, aby sa dalo posúdiť, či ide o trend, alebo len o dočasný výkyv spôsobený aj neštandardne veľkou investíciou Samsungu. Momentálne má agentúra rozpracované investície za vyše štyri miliardy eur. Vlani to boli približne dve miliardy. „Trh u nás ani v strednej Európe ešte rozhodne nie je nasýtený, máme stále najvyššiu nezamestnanosť v Európskej únii,“ povedala Murínová.
Ani ekonómka ČSOB Silvia Čechovičová si nemyslí, že prvý štvrťrok signalizuje, že záujem investorov o Slovensko sa stráca. „Slovensko je pre investorov naďalej atraktívne, najmä pre geografickú polohu, kvalifikovanú pracovnú silu a relatívne nízke mzdové náklady,“ povedala Čechovičová.
Platy firmy stále priťahujú
Hoci platy u nás reálne stúpajú, stále patria medzi najnižšie v strednej Európe. Investície k nám prichádzali pre lacnú pracovnú silu a výhodné dane. „K tomu sa postupne pridával aj plánovaný vstup Slovenska do eurozóny v roku 2009, pretože tým sa odstráni kolísavosť výmenného kurzu, transakčné náklady, znížia sa náklady na kapitál a zvýši kvalita podnikateľského prostredia,“ povedala ekonómka Poštovej banky Eva Sárazová.
Sárazová si myslí, že čísla zverejnené za prvý štvrťrok naznačujú, že vlaňajšia expanzia zahraničných investícií sa v tomto roku zrejme nezopakuje. „Znížený prílev zahraničných investícií, a to nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe, môže byť do určitej miery aj odrazom spomalenia dynamiky vo svetovom hospodárstve,“ povedala.