BRATISLAVA. Po pôvode moru ošípaných, ktorý zistili minulý týždeň v Dolných Semerovciach v okrese Levice a v Jesenskom v okrese Rimavská Sobota už pátrajú nielen veterinári, ale aj polícia. Isté je len to, že vírus nájdený u dvoch zvierat na farme, je príbuzný moru zistenému v diviačej zveri. No keďže farma bola oplotená, nie je jasné, ako sa mohol mor dostať dovnútra.
„Vírus nájdený v chove je príbuzný vírusu v diviačej populácii,“ povedal Ján Pliešovský, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Vyšetrovanie sa ešte neskončilo, firma Pigagro tak ešte nemá istotu, že veterinári potvrdia, že pri chove dodržiavala všetky bezpečnostné opatrenia.
„Nezistili sme, ako sa mohol vírus dostať do chovu, keďže farma je oplotená,“ hovorí levický regionálny riaditeľ veterinárnej správy Ján Števko. „To, že vírus sa preniesol z diviačej zveri, je dedukcia, lebo prenos vzduchom nie je možný.“
Vysvetlením môže byť cudzie zavinenie alebo nedodržanie predpisov. Veterinári len potvrdili, že v postupoch farmy doteraz nenašli žiadne pochybenia. A súhlasia s tvrdením, že farmy Pigagro patriace dánskym investorom patria v dodržiavaní veterinárnych predpisov k najlepším na Slovensku.
Jana Mojžišová z Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach si myslí, že nákaza sa do chovu preniesla zo slamy, na ktorú chodili diviaky. Tá bola podľa nej použitá spolu s diviačími výkalmi ako podstielka v chove.
Vyšetrovanie
„Levickí policajti prijali trestné oznámenie a vec preverujú ako podozrenie z trestného činu šírenia nákazlivej choroby,“ povedala Renáta Čuháková, hovorkyňa Policajného zboru v Nitre. Trestným činom v takomto prípade je buď úmyselné nakazenie chovu, alebo zanedbanie bezpečnostných veterinárnych opatrení chovateľom. Teda porušenie takzvanej čiernobielej prevádzky, ktorá má zabrániť zanesenie nákazy.
„Celková škoda spôsobená firme Pigagro utratením zvierat v nakazených chovoch bola odhadnutá na približne 100 miliónov korún, povedala Lucia Muthová, hovorkyňa poisťovne Allianz, ktorej klientom je semerovská farma. Poisťovňa začala vlastné vyšetrovanie, podľa Muthovej bude pre nich dôležité najmä stanovisko veterinárov.
„Nepredpokladám žiadny vplyv na nákupné ceny bravčového mäsa a ani výrobkov z neho. Rovnaká zostane aj cena jatočných ošípaných,“ povedal Andrej Imrich zo Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku. Ceny by podľa neho nemali ísť vôbec hore, keďže sú stabilné a v rámci únie regulované.
Dôsledkom bude podľa neho zníženie dovozu bravčového. K dispozícii totiž bude aj domáce mäso, ktoré únia zakázala vyvážať. A keďže sú možné neobmedzené dovozy, ceny na pultoch by minimálne nemali stúpať.
Zmiernenie
Tento pondelok po hodnotení situácie pred Európskou komisiou v Bruseli boli predtým prijaté opatrenia zmiernené: „Umožnil sa presun ošípaných z chovov a do chovov v rámci Slovenska,“ povedal Pliešovský. Zákaz na presun ošípaných, spermií, vajíčok a embryí zo Slovenska do krajín únie a tretích krajín zostáva. Najbližšie prehodnotenie by mohlo prísť na stretnutí Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat 7. a 8. mája.