KOŠICE. Mesto chce pod hrozbou pokuty zakázať užívanie verejnoprospešných zariadení a verejných priestranstiev na iné účely, ako sú určené, alebo spôsobom, ktorý obťažuje alebo obmedzuje ostatných obyvateľov.
Ako sa uvádza v návrhu všeobecno záväzného nariadenia, v dôvodovej správe, paragraf je namierený najmä proti bezdomovcom a ďalším neprispôsobivým osobám. Nariadenie reguluje podmienky užívania parkov, podchodov a iných verejných priestranstiev, ktoré bezdomovci využívajú na prebývanie.
Zastupiteľstvo v Košiciach sa nakoniec včera nariadením nezaoberalo. Primátor František Knapík ho z programu stiahol. Ako uviedol, nariadenie treba upraviť tak, aby bolo v súlade s platnou legislatívou.
Sporný paragraf
„Je to veľmi citlivá téma. Návrh musíme upraviť tak, aby nariadenie bolo vykonateľné, na druhej strane, aby nedošlo k porušovaniu ľudských práv a slobôd. Nariadenie musí presne vymedzovať, aké konanie možno posúdiť ako priestupok,“ povedal Knapík.
V Bratislave neúspešne
Rovnakú snahu vypudiť asociálov z verejných priestranstiev formou nariadenia mala aj samospráva Bratislavy. Proti iniciatíve ostro protestovalo občianske združenie Proti prúdu, ktoré vydáva časopis pre ľudí bez domova Nota Bene.
„Je to zásah do občianskych práv garantovaných ústavou. Kým niekto neobmedzuje či neohrozuje ostatných ľudí, nedopúšťa sa žiadneho priestupku. A len preto, že je bezdomovcom, nikto nemá právo proti nemu zasiahnuť či ho obmedzovať,“ hovorí riaditeľ združenia Martin Opeta.
Ako uviedol, prvoradou povinnosťou samosprávy by mal byť rozvoj služieb pre osoby, ktoré z akéhokoľvek dôvodu prišli o strechu nad hlavou. „Je pochopiteľné, že pre majoritu sú nežiaduci. Tí ľudia potrebujú v prvom rade systematickú pomoc.“
(Ne)koncepčné riešenia
V uliciach Košíc žije podľa odhadu okolo 600 ľudí bez domova. Výdatnou pomocou sú najmä tri zariadenia Arcidiecéznej charity. Ich kapacita necelých 130 miest nestačí uspokojiť potreby všetkých. Ďalších 40 bezdomovcov využíva útulok v Bernátovciach. Mesto poskytlo počas zimy ubytovanie pre ďalších 250 ľudí v núdzi. Na jar ho však zavrelo.
„Čiastkové riešenia problém len prehĺbia. Zákazy či sankcie nič neriešia. Navyše, keď sú nad rámec zákona,“ myslí si publicistka, dobrovoľná sociálna pracovníčka Eva Bombová.
Ako uviedla, v meste chýba jasná koncepcia: „Jestvujú overené postupy v starostlivosti o marginalizované skupiny, ktoré sa osvedčili v iných mestách. Mrzí ma, že na útulok pre opustené zvieratá sú poslanci ochotní dať viac ako na ľudí bez domova.“