Prečo už remeslo neláka?

Klampiar, strechár, podlahár, tesár, murár či automechanik. To sú len niektoré zo študijných smerov, ktoré pre nízky záujem otvára stále menej stredných škôl. Mnohé z týchto profesií na trhu práce chýbajú. Žiaci chcú ísť radšej na gymnázium alebo obchodn

Na väčšine stredných škôl klasické prijímacie pohovory vo dvoch májových termínoch nebudú. Záujemcov prijímajú na základe ich známok a výsledkov celoplošného testovania žiakov 9. ročníka základných škôl. V týchto dňoch už majú doma písomné vyrozumenie o pNa väčšine stredných škôl klasické prijímacie pohovory vo dvoch májových termínoch nebudú. Záujemcov prijímajú na základe ich známok a výsledkov celoplošného testovania žiakov 9. ročníka základných škôl. V týchto dňoch už majú doma písomné vyrozumenie o p (Zdroj: SME - ARCHÍV)

ú akadémiu, aby mohli študovať aj ďalej.

BRATISLAVA. Učilište dnes vychodí o tretinu menej žiakov ako v roku 1990. Úbytok absolventov nastal už v deväťdesiatych rokoch. Zoznam chýbajúcich odborníkov v jednotlivých slovenských regiónoch by pritom zabral niekoľko novinových strán, hovorí Ivan Stankovský, riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ktorý minulý rok zrealizoval výskum nedostatkových profesií.

Chýbajú ľudia pre automobilový priemysel v Žilinskom a Bratislavskom kraji, pre strojárstvo, málo robotníkov je v ostatných regiónoch v stavebníctve, chemickom či elektrotechnickom priemysle. Napríklad v regióne Liptova je nedostatok pracovníkov kovovýroby, stavebníctva a v drevospracujúcom priemysle. Kým nevznikne zákon o odbornom vzdelávaní, situácia sa ťažko zmení, tvrdí Pavel Korbas, vedúci odboru školstva, mládeže a športu Bratislavského samosprávneho kraja. Teraz necíti žiaden zamestnávateľ voči školám zodpovednosť za výchovu absolventov. V pripravovanom zákone už táto povinnosť bude presne zadefinovaná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Potom sa bude dať hovoriť aj o tom, ktorá škola je v sieti nadbytočná. Dnes nevedno, pre koho škola absolventov vychováva.

Pavel Korbas hovorí, že problém odborného vzdelávania má dve roviny: žiaci oň nemajú záujem a ak sa naň hlásia, tak ich vedomostná úroveň je nízka. "Nezvládajú štúdium, končia ho predčasne. Idú robiť, ale bez kvalifikácie."

Prijímačky bez prijímačiek

Väčšina škôl v súčasnosti nerobí klasické prijímacie skúšky. Akceptujú sa výsledky žiakov zo základnej školy, ako aj výsledky celoštátneho testovania žiakov deviateho ročníka. Na základe týchto údajov sa vypracuje poradie uchádzačov o prijatie.

A kritériá sú čoraz mäkšie. Platí pritom, že čo žiak, to finančná dotácia. A tak sa dnes na gymnázium hlásia aj trojkári a dostávajú sa tam. Školy chcú jednoducho prežiť. Jozef Horák, riaditeľ Združenej strednej školy potravinárskej v Bratislave hovorí, že školy si takto navzájom odvábia žiakov, a nie vždy je to na prospech. Nevie vraj pochopiť, ako sa môže stať, že žiaka, ktorého pre neprospech vylúči z učebného odboru, bez problémov prijme súkromné gymnázium.

SkryťVypnúť reklamu

V kurze sú gymnáziá

Podľa štatistiky naplnenosti stredných škôl, ktoré zverejnili školské výpočtové strediská na základe prijatých prihlášok deviatakov, sa tohtoročný záujem opäť sústredil na gymnáziá a obchodné akadémie.

"Ambíciou mnohých deviatakov a ich rodičov je, aby v budúcnosti dosiahli vysokoškolské vzdelanie. Tomu podriaďujú aj výber strednej školy," povedala Tatiana Cedzová z Pedagogicko-psychologickej poradne v Liptovskom Mikuláši.

V kolónkach stredných odborných učilíšť zostáva priveľa bielych miest. Dnes už nie je v móde vyučiť sa ani za krajčírku. Počet stredných odborných učilíšť tak prudko klesla a stále ich je na počet záujemcov priveľa.

Onedlho nebude vyučených pekárov, mäsiarov, obuvníkov, lakovníkov, strechárov, sústružníkov, frézarov, zváračov, chemických laborantov. Prax to vie už vyše pätnásť rokov. Ale firiem, okrem automobilových, ktoré by začali so školami nadväzovať čo najužšie kontakty, ktoré by sa podieľali na tvorbe ich učebných osnov, je tak málo, že by sa dali spočítať na prstoch dvoch rúk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 840
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 115
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 921
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 813
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 241
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 337
  7. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 206
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 195
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu