dnes vedie ona.
Vláda sa bráni, že (pôvodne tajným) nariadením samosprávam len umožňuje, aby samy požiadali tajné služby o sledovanie svojich kancelárií a úradníkov, ak by mali podozrenie, že u nich hrozí korupcia pri žiadostiach o peniaze z európskych rozvojových fondov, ktoré zanedlho zaplavia aj našich južných susedov.
Opatrenie odôvodňuje politickou krízou v krajine. V sobotu má zjazd menšej koaličnej strany, liberálov, odhlasovať odchod z vlády. Socialisti premiéra Ferenca Gyurcsánya chcú pokračovať v menšinovej vláde. Vláda, jej úradníci, ktorí rozhodujú o dotáciách, budú pre svoju vratkú pozíciu vystavení ešte väčším lobistickým a korupčným tlakom než obvykle. A tak treba pristúpiť aj k drsnejším opatreniam, ako sa proti tomu brániť, dodávajú socialisti sebakriticky.
Ich argumentácia by sa možno dala akceptovať, keby sa neobjavili aj ďalšie správy, ktoré odhodlanie vlády bojovať proti zneužitiu eurofondov obrátili na vtip. Napríklad, že na čelo liberálmi uvoľneného ministerstva pre životné prostredie má zasadnúť známy a naozaj osvedčený socialistický politik Ferenc „Desaťpercent“ Baja.
Svoju prezývku si tento starý, všetkými možnými vetrami ošľahaný partajný káder vydobyl, keď viedol podobné ministerstvo v 90. rokoch vo vláde prezidenta Horna. Stal sa synonymom temných kšeftov a podielu, ktorý museli politici dostávať z každej sumy, než ju niekomu priklepli. Ak sa Baja stane ministrom, mali by aspoň tajné služby rozhodovanie, kde s inštaláciou odpočúvacích zariadení začať, veľmi ľahké.