BUDAPEŠŤ. Titulok je len vtip, svetové hviezdy hrajúce v NHL isto majú väčší rešpekt pred švédskymi, ruskými či českými hokejistami ako pred Maďarmi. Pritom je však známou zaujímavosťou, že vtedy, keď hrali Maďari naposledy medzi elitou, kanadskí majstri sveta zdolali všetkých súperov, no proti Maďarsku sa museli uspokojiť s remízou (1:1). Pravda, to nebolo včera, ale presne pred sedemdesiatimi rokmi na majstrovstvách sveta v Prahe v roku 1938.
Maďarský hokej odvtedy takmer zanikol. V roku 1983 nebola v krajine ani jedna umelá ľadová plocha! Zvrat nastal v roku 1985, ešte nie z hľadiska zariadení, ale tým, že zo Sedmohradska sa do Maďarska presťahoval Árpád Kercsó. Renomovaný odborník sa začal v Dunaújvárosi zaoberať talentovanými deťmi - práve tie medzičasom dozreli a stali sa z nich hráči, ktorí sa minulý týždeň v Sappore postarali o senzáciu.
Prehra s Austráliou 1:8
Je neodškriepiteľné, že maďarský hokej sa niekoľkokrát ocitol na dne - v roku 1992 na MS skupiny C napríklad prehral s Austráliou 1:8, s KĽDR 1:4, Veľkou Britániou 3:14, ale vo všeobecnosti platí, že tento šport začal napredovať. V Maďarsku postavili moderné štadióny, prišli zahraniční hráči a odborníci, najlepší maďarskí hokejisti začali hrať ako legionári v silných majstrovských súťažiach. A paralelne s týmto javom aj médiá objavili tento šport - stal sa pre nich zaujímavým.
Ba čo viac, v maďarskej lige hrajú aj dva dobré tímy zo Sedmohradska, kým Alba Volán - s najlepšími hráčmi - je účastníkom rakúskej súťaže.
Jaškova zásluha
Všetko to prinieslo svoje ovocie. V roku 2002 už hrala maďarská reprezentácia, vedená slovenským trénerom Jánom Jaškom, proti Dánom o postup do A-skupiny.
Prehrali 2:6, ale prišli aj úspechy. Víťazstvo nad Slovenskom 4:2 (2003), tesná prehra 4:5 s Kanadou (2004) a výhra 2:1 nad Švédskom (2007).
Potom nasledovala súčasná druhá najvyššia divízia MS, na ktoré cestovali zverenci taliansko-kanadského reprezentačného trénera Pata Cortinu skromne, ale s nádejami. S nádejami, lebo verili vo vlastné sily, ale pritom im bolo jasné, že proti na domácom ľade hrajúcim Japoncom, ako aj proti Ukrajincom, dlhoročným účastníkom A-skupiny, ich čakajú veľmi ťažké zápasy.
Maďarský titul v Bskupine bol stopercentný (oboch svojich rivalov zdolali 4:2) a v kanadskom bodovaní, v produktivite, ako i na listine najefektívnejších brankárov skončili na čele maďarskí hráčí: Balázs Ladányi, Krisztián Palkovics, Levente Szuper.
Pat Cortina sa cítil byť v siedmom nebi, no zároveň si udržal racionálny úsudok: ,,Určite nepobijeme všetkých účastníkov A-skupiny, ale moji hráči budú šťastní, že sa môžu stretnúť s tými najlepšími na svete.“
Slovenská pomoc
Niet pochýb, že na rozvoji maďarského hokeja majú svoju zásluhu slovenskí hráči a tréneri. Stačí pripomenúť, že predchodca súčasného reprezentačného trénera Ján Jaško prišiel zo Slovenska a už pod jeho vedením mal maďarský výber blízko k postupu medzi elitu.
V klube Újpest pôsobia roky slovenskí tréneri a v tohtoročnej majstrovskej súťaži sme narátali 14 legionárov zo Slovenska. Ďalší budapeštiansky tím bol účastníkom ligy priamo so slovenskou licenciou pod názvom Nové Zámky-Ferencváros a aj v Miškovci hrajú celé slovenské formácie.
A to najdôležitejšie: v reprezentácii, ktorá vybojovala účasť, bol naturalizovaný Tamás Sille, hráč maďarskej národnosti zo Slovenska, kým jeho kolega Rastislav Ondrejčík sa nedostal do tímu cestujúceho na MS iba pre zranenie.
Autor: Tamás Szekeres, autor je bývalý šéfredaktor Nemzeti Sport