RÍM, BRATISLAVA. Pre niektorých bol božím mužom, pre iných šarlatánom. Pápež Ján Pavol II. ho v júni 2002 vyhlásil za svätého. Štyridsať rokov po smrti pátra Pia z Pietrelcina nechal Vatikán exhumovať jeho telo, ktoré dnes sprístupnia veriacim.
Po omši v Kostole Santa Maria Delle Grazie v mestečku San Giovanni Rotondo, kde kapucínsky mních prežil väčšinu svojho života, vystavia jeho pozostatky v presklenej truhle. Takmer milión ľudí sa už zaregistrovalo, aby mohli vidieť obľúbeného svätca na vlastné oči.
Páter Pio sa stal známym pre stigmy, krvavé rany ukrižovaného Krista na rukách a nohách. Vatikán dlho odmietal kult, ktorý jeho osoba medzi veriacimi v 20. rokoch minulého storočia vzbudzovala. Desať rokov nesmel páter Pio slúžiť verejne omše.
Minulý rok vzbudil veľký rozruch historik Sergio Luzzatto, ktorý zverejnil záznamy z vatikánskych archívov, podľa ktorých je možné, že známy svätec si mohol rany spôsobiť sám, kyselinou karbolovou.
V dokumente je svedectvo mladej veriacej Marie de Vito, ktorá v lete 1919 získala od svojho bratranca, farmaceuta, väčšie dávky kyseliny karbolovej. Kňaz ich údajne potreboval na dezinfekciu.
Pietro Siffi, líder Katolíckej ligy proti hanobeniu viery, vtedy označil tieto tvrdenia za falošné. Vatikán podľa neho prípad poriadne vyšetril. (toh)
Musíme dovoliť ďalším generáciám vzdať úctu pozostatkom svätého Pia a zachovať jeho telo.
Domenico D'Ambrosio, arcibiskup