Osobný tréner je tak trochu pedagóg

Aj vy si so záľubou pozeráte fotky hollywoodskych hviezd, ktoré preháňa osobný tréner po parku alebo vo fitnes centre? V poslednom období však nie je osobný tréner len záležitosť herečiek či spevákov. Osobný tréner sa stal dostupným a najmä zdravým riešen

Aj vy si so záľubou pozeráte fotky hollywoodskych hviezd, ktoré preháňa osobný tréner po parku alebo vo fitnes centre? V poslednom období však nie je osobný tréner len záležitosť herečiek či spevákov. Osobný tréner sa stal dostupným a najmä zdravým riešením pre ľudí, ktorí chcú začať športovať.

„Dá sa povedať, že boom osobných trénerov je na Slovensku otázkou posledných piatich rokov," hovorí doktorka Oľga Kyselovičová, ktorá učí špecializáciu Fitnes na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave. „Oproti obdobiu spred ôsmych až desiatich rokov stúpol počet ľudí, ktorí si vo fitnes centre žiadajú osobného trénera približne o päťdesiat percent. Existujú však rozdiely, najmä v závislosti od mesta a regiónu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nárast záujmu o služby osobných trénerov zrejme súvisí s hektickým životným štýlom súčasnosti. „Najčastejšie za nami prichádzajú ľudia, ktorí sa snažia odtrhnúť kúsok času pre seba v tejto upracovanej dobe. Aby si vynahradili to, že stále sedia za stolom alebo v aute," vysvetľuje Maroš Molnár, jeden z najžiadanejších slovenských trénerov, ktorý pôsobí v bratislavskom fitnes centre InPulse. A všeobecnou pravdou ostáva, že cvičenie pod dohľadom odborníka je efektívnejšie a zdravšie. To znamená, že sa do želaného fyzického a následne aj psychického stavu dostanete rýchlejšie, než keby ste sa bezradne potulovali po posilňovni. A pritom nemusíte byť ani vrcholový športovec. „Raz som vyhlásil, že človek športuje preto, aby sa mohol najesť, dobre si vypiť a vládal v posteli," smeje sa Molnár. Obrazne povedané, aktívny pohyb je prostriedkom k spokojnejšiemu životu.

SkryťVypnúť reklamu

Len trénera s papierom

Osobný tréner je človek ktorý je vo fitnes centre určený doslova na to, aby vám pomohol. „Každý tréner tento pojem osobný tréner vysvetľuje inak, no dalo by sa povedať, že je to človek, ktorý má na starosti váš zdravotný stav z funkčného hľadiska," vysvetľuje tréner, ktorý mal na starosti kondíciu tenistky Daniely Hantuchovej a v súčasnosti trénuje Dominiku Cibulkovú či hokejistu Ľubomíra Višňovského. Tréner je teda jednoducho človek, ktorý vám vypracuje plán cvičenia, upraví stravovanie a motivuje vás, aby ste to vydržali.

Dostať sa k akémukoľvek osobnému trénerovi je dosť jednoduché - stačí prísť do fitnes centra. No získať dobrého trénera, ktorý vás povzbudí a rozumie svojej práci, je trochu ťažšie. Osobného trénera by ste si mali vyberať podľa jeho kvalifikácie a prístupu. Pretože aj napriek tomu, že čoraz viac fitnes centier trvá na odbornosti svojich trénerov, stále sa nájdu aj také, kde „tréneri" kedysi trochu zdvíhali činky a dnes sa tvária ako tréneri. „Certifikovaným trénerom sa človek môže stať dvomi spôsobmi," hovorí doktorka Kyselovičová. „Štúdiom na FTVŠ alebo inej fakulte, ktorá má akreditovaný tento odbor, alebo v spolupráci so športovými zväzmi a federáciami. V súčasnosti existujú štyri kategórie trénerov. Tréner III. a II. triedy, ktoré sa získavajú na kurzoch zväzov. Certifikát trénera I. triedy môžete získať buď bakalárskym štúdiom na FTVŠ, ale tiež v spolupráci zväzu (federácie) a FTVŠ, prípadne inej fakulty s telovýchovným zameraním. Najvyššiu kvalifikáciu - diplomovaný tréner dosiahnete po úspešnom absolvovaní magisterského štúdia s vybranou špecializáciou na príslušnej fakulte."

SkryťVypnúť reklamu

Pýtať sa, pýtať sa, pýtať sa

O kvalite trénera vypovedá aj jeho prístup ku klientovi, dôležitý je záujem o klientove potreby a návyky. Od trénera, ktorý sa s vami vrhne na cvičenie bez predchádzajúceho zistenia zdravotného stavu, by ste mali čo najrýchlejšie utiecť. Pokojne sa spýtajte svojho trénera, aké má vzdelanie alebo čo všetko má za sebou. Väčšinou platí to, že čím väčší športový záber, tým prispôsobivejší a inovatívnejší je tréner.

Keď prídete do fitnes centra prvýkrát a nemáte jasnú predstavu, ako začať, stačí si vyhliadnuť človeka na recepcii. Zväčša tam mávajú službu tréneri alebo asistenti, ktorí vám trénera zavolajú. „Trénera sa môžete spýtať na veci, ktoré vás zaujímajú. Prevedie vás po posilňovni a bezplatne s vami môže prejsť niektoré cviky," vysvetľuje Molnár. „Potom môžete začať cvičiť sami a keď náhodou cvičíte zle, tréner príde a opraví vás. Je to povinnosťou trénera v každom lepšom fitnes centre."

SkryťVypnúť reklamu

Prečo áno

Nesprávna technika cvičenia je jeden z dôvodov, ktoré hovoria v prospech osobného trénera. Ľudia, ktorí sa rozhodnú cvičiť len tak sami, však robia chýb omnoho viac. „Ďalšou častou chybou je, že nevedia správne pri cvičení dýchať a nevedia sa rozcvičiť," vymenúva Molnár najčastejšie chyby. „Navyše, človeka, ktorý nevie, ako cvičiť spoznáte tak, že cvičí takzvaným hurá systémom - preletí všetky stroje, ktoré v posilňovni sú a nemá to žiaden efekt."

„Dávajú si vysoké až nereálne ciele," dopĺňa doktorka Kyselovičová. „Človek si myslí, že zmena príde zo dňa na deň a ak sa výsledky nedostavia v priebehu jedného týždňa, je veľmi sklamaný. Mnohí navyše preceňujú svoje schopnosti, zaťaženie je pre nich priveľké a tak sa stáva, že po cvičení dostanú svalovú horúčku. Táto ich potom demotivuje a viac do fitnes centra neprídu. To by sa pri osobnom trénerovi, ktorý odborne riadi intenzitu cvičenia, nemalo stať."

SkryťVypnúť reklamu

Môžete si povedať, že vy viete na ako, pretože máte doma náučné DVD s úplným programom. „Samozrejme, takéto DVD majú určitý význam. Môžu vám však ukázať len niektoré cvičenia a preto taký efekt ako s trénerom, ktorý na vás osobne dohliada a dávkuje vám cvičenie podľa vašich schopností, nedosiahnete. Nehovoriac o tom, že na trhu dostanete kúpiť rôzne DVD, ktoré nemusia byť vždy kvalitné."

A ak sa rozhodnete pre osobného trénera, môžete si ho vybrať sami na základe odporúčania alebo vám ho pridelí fitnes centrum. Tréneri sú buď externí, teda živnostníci spolupracujúci s viacerými fitnes centrami, alebo interní. „Externí tréner si platí prenájom vo fitnes centre a vy platíte priamo jemu. Interní sú zamestnanci fitnes centra a platíte vlastne centru, ktoré vypláca ich," vysvetľuje Molnár. Sadzby za jeden tréning sú v rôznych centrách odlišné, no pri interných tréneroch sa pohybujú od 300 do 600 Sk za jeden tréning a pri externých od 400-500 Sk vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Vstupný test je dôležitý

Prvá vec, ktorú tréner s klientom urobí, je vstupná anamnéza zdravotného stavu. „Existuje množstvo testov, ktoré vedia zhodnotiť stav klienta. Od klasických ako je BMI index (Body mass Index - váha (kg)/ výška (m)2) alebo Hip-Waist index (pomer obvodu bokov k obvodu pása) až po tie najmodernejšie." Úplnou novinkou je prístroj BodyStat. „Doslova ním odmeriate človeka. Od zloženia tela (percentuálne zastúpenie vody, tuku či aktívnej svalovej hmoty) cez wellness marker, ktorý meria stav trénovanosti človeka až po fungovanie bazálneho metabolizmu a pnutie bunkovej membrány (čím je membrána napnutejšia, tým lepšie uchováva energiu)."

Znie to priam desivo vedecky, ale takéto merania sú obojstrannou kontrolou. „Prikladá to nôž na krk trénerom, lebo takýto prístroj vie ukázať, či robia dobre svoju prácu alebo trénujú len pre trénovanie. Takisto môžete oveľa efektívnejšie kontrolovať klienta, či dodržiava plán cvičení a stravovania. Je to skvelá pomôcka do každého fitnes centra."

SkryťVypnúť reklamu

Keď to myslíte s cvičením vážne, skúste sa zamyslieť a spísať na papier všetko, čo ste zjedli za posledné štyri dni. Vášmu trénerovi to veľmi pomôže. „Je pravda, že tréner nemôže sedieť na dvoch stoličkách. Nemôžeme perfektne ovládať stravovanie aj cvičenie. Tréneri však majú základné vedomosti o správnom stravovaní, takže vám vedia vypracovať aj diétu. V tejto oblasti je však vynikajúci dietológ Igor Bukovský, ktorý je schopný na základe toho, čo ste zjedli, rozložiť stravu do posledného detailu. Tak vám môže nastaviť správnu životosprávu, ale aj varovať pred možnými ochoreniami."

Určujúce sú aj klientove požiadavky. „Ľudia prichádzajú s rôznymi problémami. Od toho, že chcú schudnúť, cez spevnenie hrudníka až po to, že sa chcú zbaviť bolesti chrbta zo sedavého zamestnania."

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec, na základe všetkých týchto informácií a stanovených cieľov vám tréner vypracuje osobitný plán cvičenia a stravovania. Zvyčajne sa takýto plán vypracúva na deväť týždňov a potom sa nastavuje podľa ďalších mét, ktoré chcete dosiahnuť. Trénovať sa dá rôznym systémom - buď na vás tréner dozerá každý tréning, alebo vás naučí isté zostavy cvikov, ktoré cvičíte dva týždne spolu a tri týždne sami. Jednoducho, osobný tréner je naozaj osobný. Natoľko osobný, že nakoniec možno zistíte, že bez neho neviete žiť. „Sú aj klienti, ktorí mi volávajú aj v priebehu dňa čo môžu zjesť a čo nie. Ale to je skôr výnimka."

Tak trochu pedagóg

„Keď som začal v poslednom ročníku vysokej školy pôsobiť ako tréner, stanovil som si, že sa chcem venovať hlavne vrcholovým športovcom," priznáva Molnár. „Takéto trénovanie vás po profesionálnej stránke neuveriteľne posúva dopredu. A najmä, vrcholový športovec vás vie inak oceniť. Aj komerčný klient si vie trénera vážiť, ale rozdiel vždy ostane v prioritách." Pre bežného človeka budú vždy dôležitejšie stretnutia a práca než napríklad tréning a naozaj dôkladné dodržiavanie stravovania. „Ja to chápem, ale práve preto je komerčný klient trochu ako dieťa a vy k nemu pristupujete ako pedagóg. Musíte ho naučiť správne cvičiť, správne držanie tela. Máte mu dodať sebavedomie, že je fyzicky dostatočne pripravený, aby mohol ísť napríklad s dieťaťom lyžovať na hory." Práve v prístupe ku klientovi je podľa Molnára najviac viditeľný rozdiel medzi kurzovým a diplomovaným trénerom. „Tým, že na škole päť rokov chodíte na prednášky a napriek tomu, že občas máte aj nezmyselné predmety ako pedagogika skoku do výšky, niečo sa na vás nalepí. Vezmete si zo školy viac než si myslíte."

SkryťVypnúť reklamu

A občas treba na človek použiť aj malé klamstvo alebo mu podsunúť nápad. „Mal som klienta, ktorému sa veľmi nechcelo cvičiť hrudník. Tak som mu medzi rečou nadhodil, že je to pre ženy veľmi vzrušujúce, keď muž dokáže hýbať vypracovanými prsnými svalmi. Na ďalšom tréningu hrudník cvičil s radosťou," smeje sa Molnár.

Dobrý tréner musí byť navyše aj psychológ. „Musíte si ku klientovi vytvoriť nejaký vzťah, inak to nemá význam. Množstvo klientov si napríklad myslí, že keď vás platia, tak vás ovládajú. Ja s takým radšej ani nezačnem spolupracovať, pretože mu nikdy nevysvetlíte, že vaše povolanie je rovnako dôležité ako povolanie manažéra."

To, že cvičenie pre cvičenie nemá efekt, potvrdzujú aj známi ľudia.

Tatiana Rosová, poslankyňa

„Aj predtým, než som sa rozhodla cvičiť pod dohľadom osobného trénera, som chodievala do posilňovne. Asi ako všetci ľudia, občas s väčšou vervou, občas s menšou. No cvičenie s osobným trénerom je oveľa lepšie. Jednak cvičíte pravidelnejšie, pretože chcete dodržiavať záväzky aj voči nemu, ale najmä, takéto cvičenie je efektívnejšie. Osobný tréner je náročná profesia a uvedomila som si, že keby som sama chcela zvládnuť to, čo vie on, nebolo by moje cvičenie len o cvičení, ale aj o štúdiu kníh a na to človek naozaj nemá čas. Cvičenie je tiež oveľa zaujímavejšie, než keď človek cvičí sám, moja osobná trénerka Mirka Dolníková mení program napríklad každý mesiac."

Karol Csino, herec

„Množstvo ľudí si najíma osobných trénerov, aby sa motivovali k vyšším výkonom, aby zo seba dostali viac. Ja som však ani nesiahal po tejto alternatíve, keďže cvičím azda celý život. Chcel som sa dostať hlavne k Marošovi Molnárovi, pretože obdivujem jeho spôsob práce. Potreboval som pre prácu dosiahnuť isté ciele a Maroš mi ich umožnil dosiahnuť. Jeho systém cvičenia je založený na úplne iných princípoch, než aké som doteraz videl. Dáva dôraz na flexibilitu, vytrvalosť, dynamiku. Na cvičeniach, ktoré prepracúvajú vnútorné svaly, o ktorých človek možno ani nevie. Akoby obchádzal ťažké činky a nahrádzal ich vlastnou váhou tela, prípadne inými, ľahšími pomôckami. Preto sa cítim zdravší, silnejší, aj tie svaly sú iné. Je to taký zvláštny pocit, sú akoby také dlhé a atletické."

Celebrity medzi trénermi

Tak ako každá oblasť, aj osobní tréneri majú medzi sebou celebrity. Azda najslávnejšou trénerkou je Američanka Kathy Kaehler. Svoje telo jej zverilo do rúk slušné množstvo hollywoodskych celebrít. Kathy podala pomocnú ruku Michelle Pfeifferovej, keď dostala úlohu v snímke Batman sa vracia. Pffeifferová nikdy nevyzerala zle, ale na postavu mačacej ženy, ktorá je oblečená do tesného čierneho latexu, treba naozaj tip-top postavu. Kaehler trénovala Melanie Griffithovú v rámci prípravy na natáčanie filmu Working Girl a doslova v poslednej sekunde zachránila Penelope Ann Millerovú. Tá sa Kaehlerovej ohlásila len tri týždne pred začatím nakrúcania filmu Carlito's Way, kde hrala striptérku.

Nomináciu na uvedenie do Fitnes siene slávy dostal napríklad John Spencer Ellis. Okrem toho, že je hosťom mnohých cvičebných šou a stojí na čele americkej Národnej trénerskej asociácie, vytvoril špeciálne tréningové programy. Podľa nich sa v kondícii udržiavajú tanečníci a akrobati z Cirque du Soleil, ale aj americká tajná služba čí námorníctvo. Svoje miesto medzi trénermi má aj JoeDiAngelo, ktorý pracoval s atlétmi a vedie motivačno-cvičebné kurzy, či Mike Alexander, ktorý trénoval sestry herečky Ashlee a Jessicu Simpsonové, či speváčku z Dixie Chicks.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 060
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 984
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 095
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 011
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 004
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 469
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 080
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 540
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu