KOLÁROVO. Zamestnanci rakúskej firmy Kromberg Schubert v Kolárove včera popoludní po vyše tridsiatich hodinách skončili okupačný štrajk a odblokovali vchod do fabriky. Zamestnávateľ im po zložitých rokovaniach prisľúbil splnenie ich požiadaviek. Štrajkujúcich včera podporili protestným sprievodom aj obyvatelia Kolárova.
„Dosiahli sme päťpercentné zvýšenie základných miezd, zvýšenie príplatku za soboty z 25 percent na 30 percent a za nedeľu z 50 percent na sto percent. K májovej výplate dostane každý zamestnanec tisícku,“ oznámila odborárka fabriky Mária Kobidová.
Pri záverečnom aplauze mnohým tiekli od radosti aj slzy. „Vyhrali sme,“ kričali jeden cez druhého.
Štefan Bogi zo štrajkujúcich hovorí, že zamestnanci tejto spoločnosti pracujú kvalitne a radi, chcú to mať iba trochu lepšie zaplatené. „Na poslednú výplatu som mal asi 10-tisíc korún a pritom som robil aj soboty. Teším sa aj z päťpercentného zvýšenia platu, čo robí 550 korún,“ povedal operátor pri linke vo výrobe káblových zväzkov pre automobilový priemysel.
Odborárom, ktorých vo štvrtok vyviedla ochranka zo závodu a viac nepustila do práce, vedenie prisľúbilo, že sa môžu vrátiť. Ľudia sa sťažovali, že s nimi majstri zle zaobchádzajú a žiadali od nich ľudský prístup. „Hádam sa aj to teraz zlepší,“ nádeja sa staršia žena. Dodáva, že len v marci podnik opustilo asi sedemdesiat zamestnancov a fabrika sa pasuje z nedostatkom pracovných síl.
Do štrajku sa písomne zapojilo sedemdesiat percent zamestnancov z 1900. Tí od pondelka blokovali vchod a nevpustili tam kamióny s výrobným materiálom. Menili si službu pred hlavnou bránou aj počas daždivej noci. Pri druhom vchode fabriky stáli zamestnanci, najmä z kancelárií, s vedením firmy a s niekoľkými robotníkmi. „Symbolizujú opozíciu, protištrajk,“ myslí si Kobidová. Dúfa, že oba tábory neprenesú napätie aj na pracovisko.
Na zlé podmienky upozornili odborári a zamestnanci už na februárovom protestnom zhromaždení. Hoci vtedy im vedenie sľúbilo zlepšenie, sľub nesplnilo. Jochen Schlimme z manažmentu povedal, že rokovania brzdili práve odborári, tí to popierajú. Vedenie firmy zvažovalo aj odchod zo Slovenska, čo by znamenalo pre región južného Slovenska vážny problém.
Autor: Jana Beňová © SME