VARŠAVA, BRATISLAVA. Mala to byť veľká návšteva francúzskeho prezidenta v Poľsku. Do Varšavy na utuženie vzťahov oboch krajín chcel dnes priniesť aj premiéra Francoisa Fillona a ďalších šiestich ministrov.
Z cesty do Poľska napokon nebude nič. Aj keď oficiálne pre Sarkozyho účasť na pohrebe francúzskeho básnika Aime Cesaireho, denník Le Figaro prišiel s iným dôvodom. Francúzskeho prezidenta nahnevalo, že sa poľský premiér Donald Tusk aj prezident Lech Kaczyński nevedeli dohodnúť, kto bude s ním hovoriť o najdôležitejších témach. Sarkozy napokon stratil trpezlivosť a návštevu odložil podľa rádia Zet na 9. mája.
Poliaci bez veľvyslancov
Nie je to prvý prípad, keď spory v zahraničnej politike medzi prezidentom Kaczyńským a Tuskovou vládou pokazili našim severným susedom v zahraničí renomé.
Nevraživosť medzi hlavou štátu a ministrom zahraničia Radekom Sikorským spôsobila, že Poľsko je podľa denníka Rzeczpospolita bez veľvyslancov v 18 krajinách. Šéf diplomacie niekoľkých veľvyslancov vymenovaných bývalou vládou prezidentovej dvojičky Jaroslava Kaczyńského odvolal, nové mená ale prezident doteraz nepodpísal.
So Sikorským sa nemajú radi odkedy odišiel z vlády jeho dvojičky Jaroslawa a prestúpil k tuskovcom.
Pokiaľ prezident diplomatov nepovolá, môže Sikorski vyslať do krajín ako najvyšších predstaviteľov Poľska chargé d'affaires. Tí by však nemali dosah na najvyšších funkcionárov domovského štátu.
Spor sa týka aj poľskej ambasády na Slovensku, kde na nového veľvyslanca čakajú už desať mesiacov.
Podľa šéfa poľskej ambasády na Slovensku charge d'affaires Bogdana Wrzochalského to poľsko–slovenské vzťahy neovplyvnilo a nového veľvyslanca očakávajú čoskoro.
Prezident Kaczyński konal inak ako oficiálna politika krajiny aj minulý týždeň. Keď ruský prezident Vladimír Putin hovoril o bližších kontaktoch Moskvy s gruzínskymi separatistami z Abcházska a Južného Osetska, Kaczyński okamžite poslal do Tbilisi dvoch svojich vyslancov.
S Tuskom svoju podporu gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu nekonzultoval.
Koalícia síce uznala oprávnenosť Kaczyńského samostatnej misie, no hnevalo ju, že konal na vlastnú päsť.
Prezident hľadí na východ
Prezident okrem toho sľúbil Gruzínsku, že ak Moskva ešte pritvrdí, pôjde do Tbilisi (spolu s prezidentom Litvy) osobne.
Poľská vláda sa naopak snaží zbytočne Moskvu nedráždiť.
„Je to nový spor, kto bude ťahať šnúrky zahraničnej politiky,“ povedal denníku podľa Gazeta Wyborcza Pawel Świeboda z thinktanku demosEuropa.
Prezident Kaczyński chce podľa neho mať vplyv na východe Európy. Aj keď je oficiálne najvyšším predstaviteľom Poľska, ústava našich severných susedov hovorí, že zahraničnú politiku krajiny vykonáva vláda.
Spory vlády a prezidenta
Hlava štátu Lech Kaczyński odmieta vymenovať veľvyslancov, ktorých mu navrhuje minister zahraničia Radek Sikorski. Bez najvyšších diplomatov je momentálne 18 ambasád.
Prezident vyslal misiu do Gruzínska, vláda o tom nevedela.
Pre spory, kto z dvojice Tusk – Kaczyński by mal dlhšie hovoriť s prezidentom Nicolasom Sarkozym, sa údajne návšteva francúzskej hlavy štátu odložila.