Eufóriu prvého víťaza vnútri pekinského Vtáčieho hniezda nezažil včeraČíňan, ako sa všeobecne predpokladalo, ale prekvapujúco austrálsky chodec Jared Tallent.
PEKING, BRATISLAVA. Vtáčie hniezdo vrtením zadkov pokrstili chodci. Úplne prvý z prvých v čerstvo dokončenej hlavnej aréne pekinskej olympiády tvrdil, že prežil „fantastický pocit“, ale hneď pripomenul, že „to hlavné príde v auguste“.
Tritisíc Číňanov v 91-tisícovom kotle štadióna sa chystalo oslavovať krajana. Po troch úvodných kolečkách na štyristometrovej tartanovej dráhe a deviatich na dvojkilometrovom okruhu vôkol štadióna sa však do Vtáčieho hniezda na vedúcej pozícii z päťdesiatky dvadsiatkárov vrátil 23-ročný Austrálčan Jared Tallent.
Smogu ako v Mexiku
Ballaratčan nikdy nevyhral svetovú súťaž, iba februárový domáci šampionát - až teraz preteky série IAAF. „Keď som došiel na štadión, bol som skutočne vzrušený,“ priznal.
Svetové médiá viac ako jeho víťazstvo vzrušoval opar, ktorý sa lenivo prevaľoval ulicami metropoly. Podľa agentúry Reuters bolo v piatok v Pekingu smogu o čosi menej ako v predošlých dňoch, ale aj tak dosť.
Austrálčan sa naň nesťažoval: „Veľa kriku pre nič,“ cituje jeho slová AFP. „V auguste bude hlavným problémom teplo a vlhkosť.“
Domorodca Jang Ja-weia, ktorý došiel s 19-sekundovým odstupom druhý, sa na ovzdušie nik nespytoval - na jeho znečistenie je zvyknutý. Ako vysvitlo, aj Mexičan Eder Sanchez, na lanských MS v Osake štvrtý a včera v Pekingu tretí. „Pripadal som si ako v našom hlavnom meste,“ pousmial sa. „Po pätnástich kilometroch mi už slzili oči a dráždilo ma v hrdle.“
Nebezpečná päťdesiatka
Najlepší africký chodec Tunisan Hatem Ghoula, bronzový medailista lanských MS, skončil včera na 20 km siedmy. Venuje sa však aj chodeckému maratónu. „Päťdesiatka v takomto ovzduší môže byť nebezpečná,“ vyhlásil.
Z dlhotrvajúcich disciplín má strach aj Medzinárodný olympijský výbor. Jeho šéf Jacques Rogge už niekoľkokrát povedal, že MOV počas olympiády nebude váhať v prípade kritického stavu ovzdušia meniť termíny vytrvalostných disciplín, ba nezastaví sa ani pred ich posunutím o deň či dva.
Zlepšenie až pred OH
Podľa agentúry AP sa kvalita ovzdušia v Pekingu výraznejšie zmení až od 20. júla.
Číňania asi pred začiatkom Hier XXIX. olympiády nariadia zastaviť prevádzku najväčších mestských znečisťovateľov: cementární a zlievarní. Len v obmedzenom režime by mala bežať výstavba nových objektov. Čistote vzduchu by najviac pomohlo, keby sa Pekinčania rozhodli chodiť peši alebo presúvať len hromadnou dopravou. V čínskej metropole momentálne evidujú 3,3 milióna áut. Údajne polovica z nich dostane stop.
Zaskočil ich betón
Ženská dvadsiatka bola v absolútnej réžii Číňaniek - obsadili prvých päť miest. Ovzdušie ich nezaskočilo. Zaskočil ich betónový podklad na okruhu. „Pohodlnejšie sa chodí na asfalte,“ pripomenula víťazka Liu Hong. „V živote som nepochodoval na takom tvrdom podklade,“ pritakal jej krajan Wang. Aj Mexičan Sanchez mal výhrady: „Tvrdý podklad bombarduje päty a cítia ho aj svaly.“
Chodecké fakty
Muži - 20 km: 1. Tallent (Austr.) 1:20:11, 2. Wang Hao (Čína) 1:20:25, 3. Sanchez (Mex.) 1:20:57.
Ženy - 20 km: 1. Liu Hong 1:29:33, 2. Jang Ja-wei 1:29:33, 3. Ši Jang 1:29:39, 4. Jang Min-xia (všetky Čína) 1:29:42.
Keňania mrznú na ceste do Pekingu
ANN ARBOR. Keď minulý mesiac vystúpili v Detroite z lietadla, prekvapil ich sneh, ktorý dovtedy nikdy nevideli. Ale všetok sneh sveta im pripadal lepší ako krvavý chaos, ktorý po kontroverznom znovuzvolení prezidenta Kibakiho zachvátil Keňu.
Krajinu zmietali kmeňové spory, ulice ovládli násilnícke gangy. „Zažil som hrozné veci, banditov vraždiacich ľudí, deti... Musel som sa schovávať, nie myslieť na nejaký tréning,“ ozrejmuje situáciu Lagat. Týždne násilia si vyžiadali viac než tisíc životov. Mnohí ľudia Keňu opustili, medzi nimi, pochopiteľne, i špičkoví športovci.
Lagatovi a Kessiovi pomohol ich manažér Joseph Codrington. Hľadal sponzorov, obtelefonovával priateľov. Napokon zohnal dostatok prostriedkov, aby svojim zverencom zabezpečil pobyt v USA.
Príprava bežcov na olympijský sen pokračuje v skromných podmienkach rodinného domu Codringtonovcov. Tu našli útočisko i improvizovanú tréningovú halu. Keď je počasie vonku natoľko nevľúdne, že tréning neprichádza do úvahy, používajú behadlo dočasne umiestnené v obývačke.
„Neprekáža mi sneh, ale skôr chlad. Takú zimu som veru ešte nezažil,“ smeje sa Kessio.
On i Lagat sa budú musieť chtiac-nechtiac vrátiť do Keňe. Čaká ich tam nekompromisná júnová olympijská kvalifikácia na 1500 a 5000 metrov, z ktorej sa kvalifikujú len traja najlepší.
Dovtedy bude pre nich beh nielen tréningom, ale i prostriedkom na živobytie. Z prémií za víťazstvá na víkendových cestných behoch v okolí svojho nového domova neživia len seba, ale podporujú aj rodinu vo vlasti.
(reuters)
Kenský vytrvalec Richard Kessio si zvyká na sneh. FOTO- REUTERS
Premiéru na hlavnom štadióne pekinskej olympiády prezývanom Vtáčie hniezdo (vľavo) sprostredkovali včera chodci a chodkyne na 20 km. FOTO - REUTERS