Rastie na celom svete, nenájdete ju iba v tropickom pásme. U nás je druhom vlhkých lesov, rastie pozdĺž ciest, na brehoch riek a potokov, hojne v blízkosti ľudských sídlisk. Indikuje vysoký obsah dusíka v pôde. Na mnohých miestach vytvára husté, jednoliate porasty.
Vňať zberáme pred kvitnutím od konca apríla do septembra. Niekedy sa zberajú iba listy, menej korene. Droga obsahuje chlorofyl, vitamín C, triesloviny, glukokiníny, amíny, vitamín B1, provitamín A, acetylcholín, serotín, histamín, minerálne látky (vápnik, fosfor, železo a iné), sacharidy.
Rastlina sa uplatňuje pri liečbe rôznych ochorení, ale aj v prevencii. Vňať a listy obsahujú veľa chlorofylu, ktorý pôsobí ako tonikum, podporuje celkový metabolizmus a činnosť žliaz. Je zložkou jarných bylinných kúr a napomáha tvorbu červených krviniek. Na jar by ju mali užívať predovšetkým deti pre vysoký obsah minerálov a vitamínov.
Tiež účinkuje ako kardiotonikum, antidiabetikum (pri ľahkých formách cukrovky, ak netreba pichať inzulín, protihnačkovo, proti vírusom chrípky), podporuje činnosť vaječníkov, pomáha pri bronchiálnej astme, pôsobí močopudne, zastavuje krvácanie, zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov. Osvedčila sa aj pri chorobách žlčníka, obličiek, podporuje tvorbu materského mlieka.
V minulosti sa hojne praktizovalo šľahanie pichľavými čerstvými žihľavami. To vyvoláva miestne prekrvenie a zvyšuje látkovú výmenu v mieste podráždenia a v menšej miere i v celom organizme. Táto terapia je účinná pri reumatizme a bolestiach kĺbov, ale pre nepríjemné pálenie nie je obľúbená.
Pri použití terapeutických dávok nie je žihľava toxická, ani jej užívanie nemá vedľajšie účinky. Pri kontakte s rastlinou môže nastať popálenie pokožky jedovatým sekrétom z chĺpkov. Postihnuté miesta chladíme vodou.
Autor: Anna Pavlišinová