BRATISLAVA. Štatistický úrad Európskej únie Eurostat by dnes mal potvrdiť, že Slovensko splnilo základné kritériá na zavedenie eura. Zverejní údaje o inflácii za marec, ktoré zostáva doplniť, aby základňa na hodnotenie našej pripravenosti na euro bola kompletná.
Definitívne v júli
Žiaden ekonóm u nás nepochybuje, že kritériá splníme. Otázne však stále zostáva, či únia vyhodnotí, že kritériá sme splnili iba účelovo na krátky čas, alebo ich budeme plniť aj v budúcnosti. To by sme sa mali dozvedieť na začiatku mája, keď Európska komisia navrhne, či nás únia má do eurozóny vziať. V hre je najmä inflácia. Ak komisia povie, že ju plníme udržateľne, euro u nás bude. Konečné slovo v júli bude mať Rada EÚ, teda šéfovia vlád alebo prezidenti členských štátov únie. Nečaká sa, že zmení, čo eurokomisia navrhne. Marcové údaje Eurostatu by mali potvrdiť, že sme splnili inflačné aj úrokové kritérium. Priebežne už obe kritériá plníme. Údaje z marca sú posledné, ktoré komisia do hodnotenia potrebuje. Únia hodnotí našu pripravenosť na euro podľa inflácie Eurostatu, nie nášho Štatistického úradu. Slovensko už splnilo požiadavky pre dlh a rozpočtový deficit.
Hoci čísla Eurostat zverejní až dnes okolo obeda, z vývoja inflácie, ktorú počíta náš Štatistický úrad, sa ešte pred zverejnením dá približne odvodiť, aké budú čísla Eurostatu. Ročný priemer u nás počítanej inflácie bol v marci 3,1 percenta a v posledných deviatich mesiacoch bol zhruba o 0,6 až 0,9 percentuálneho bodu vyšší ako priemer inflácie podľa Eurostatu. Marcová priemerná inflácia, počítaná európskou metodikou, by teda mala byť mierne nad dvoma percentami. „Predpokladám, že to bude 2,2 percenta,“ povedal hlavný ekonóm UniCredit Bank Viliam Pätoprstý. Podobne to odhaduje aj ekonóm ČSOB Marek Gábriš. Hranica, do ktorej máme mať infláciu, aby sme mohli zaviesť euro, by mala byť v marci vyše troch percent. Jej presnú hodnotu sa dozvieme dnes. „Mali by sme byť asi o jeden percentuálny bod pod hranicou inflačného kritéria na zavedenie eura,“ povedal.
Trochu sa to rozbehne
Po zavedení eura sa inflácia trochu zrýchli. Posilnenie meny totiž zlacňuje tovary z dovozu, čo v eurozóne nebude možné. Ak sa vláda bude správať v rozpočte úsporne, nebude to dramatické. Podľa prepočtov UniCredit Bank v súčasnosti platí, že jednopercentné posilnenie koruny oproti euru znižuje infláciu o viac ako 0,2 percenta. „Tento protiinflačný kanál zavedením eura stratíme. Čiastočne sa však dá kompenzovať zafixovaním kurzu na čo najsilnejšej úrovni,“ povedal Pätoprstý. Odhaduje, že konečný kurz našej meny za jedno euro bude 32,3 koruny. Infláciu odhaduje na budúci rok mierne nad 4 percentami. V roku 2010 by to malo byť menej ako 4 percentá.