BRATISLAVA. Keď invalidný dôchodca dovŕši dôchodkový vek, požiada Sociálnu poisťovňu o výpočet starobného dôchodku. Podľa ostatnej novely zákona o sociálnom poistení, ak poberateľ invalidného dôchodku dovŕšil alebo dovŕši dôchodkový vek po 31. decembri vlaňajšieho roku, invalidný dôchodok sa mu automaticky nezmení na starobný dôchodok, tak ako to bolo v posledných troch rokoch.
Po novom si môže vybrať a poberať ten dôchodok, ktorý je vyšší – doterajší invalidný alebo vyrátaný starobný dôchodok.
Zmena v odvodoch
Do konca tohto roka invalidným dôchodcom platila Sociálna poisťovňa poistné na starobné poistenie. Priemerný osobný mzdový bod potrebný pre výpočet starobného dôchodku sa za toto obdobie vyratúval tak, akoby poberateľ invalidného dôchodku pracoval a zarábal priemernú mzdu v národnom hospodárstve.
Ak bol ešte aj pracovne činný, k základu pre výpočet osobného mzdového bodu z odvodov platených Sociálnou poisťovňou sa pridal ešte základ z reálnej pracovnej činnosti.
Od januára invalidný dôchodca nie je súčasťou povinného starobného poistenia. „Sociálna poisťovňa za neho nič neodvádza, no invalidita sa naďalej započítava do doby poistenia,“ povedal na seminári pre médiá riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Rudolf Križan.
Nižšie ohodnotenie
Ak poberateľ invalidného dôchodku nepracuje, osobný mzdový bod sa mu podľa nových pravidiel priznáva len vo výške 0,3 (a nie 1,0, keď sa mzdový bod rátal podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve). To v praxi povedie k nižšej sume vypočítaného starobného dôchodku.
Ak invalidný dôchodca pracuje, do výpočtu sumy starobného dôchodku mu zahrnú aj odpracované roky.(ht)