BRATISLAVA. Ak firma zamestná človeka staršieho ako 50 rokov, je oslobodená od povinného odvádzania 3 percent jeho hrubej mzdy do fondu nezamestnanosti. Ale ak sa rozhodne prepustiť človeka v predpenzijnom veku a pošle ho do predčasného dôchodku, musí rátať so zvýšenými odvodmi do sociálnej poisťovne, ktorú týmto krokom zaťažila zvýšenými výdavkami. Takto priblížil novú rakúsku taktiku v oblasti zamestnávania starších ľudí Ferdinand Lechner z Rakúska na medzinárodnej konferencii „Seniori a trh práce“, ktorá sa konala v Bratislave začiatkom apríla.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo nie je v tejto krajine výhodou zbaviť sa zamestnancov vo veľmi zraniteľnom období.
Vyplatilo sa v Rakúsku zamestnať starších?
V Rakúsku je veľmi nízka nezamestnanosť (iba 3,5 percenta oproti 9,7 percenta na Slovensku). Aké nástroje na to použili?
„Spočiatku sme riešili problém nezamestnanosti tak, že sme starším zamestnancom umožnili odchod do predčasného dôchodku,“ vysvetľuje F. Lechner a pokračuje: „Dúfali sme, že sa problémy vyriešia, ale čoskoro nasledovali ťažkosti v podobe zvýšených sociálnych výdavkov práve pre ľudí v predčasnom dôchodku. Bol nutný nový reformný program.“
V Rakúsku začala vznikať stratégia na zvýšenie zamestnanosti a v roku 2002 bola spustená dôchodková reforma.
„Starší zamestnanci sú cieľovou skupinou, na ktorú sme sa zamerali,“ zdôraznil F. Lechner.
Hoci sa ešte aj v tomto období starší ľudia mohli rozhodnúť odísť do predčasného dôchodku dobrovoľne (najčastejšie zo zdravotných dôvodov), zaujímavejším riešením bolo odteraz zotrvať v práci.
A pretože dnes sú už považovaní za starších pracovníkov ľudia od veku 45 rokov, aj samotní zamestnanci zvažujú, čo je pre nich výhodnejšie: zotrvať v práci a prijať vyšší dôchodok, alebo odísť do penzie skôr a dostávať menej peňazí.
Prečo starší berú aj slabšie ohodnotenú prácu
Odrazu začali byť ľudia motivovaní, aby neodchádzali do dôchodku predčasne. Lenže sa zistilo, že pracovníci starší ako 50 rokov sú ochotní prijať aj horšie ohodnotenú prácu, ak to neohrozí výšku ich budúceho dôchodku. „Na základe toho štát zaviedol dotáciu vo výške 50 percent medzi súčasným a predošlým príjmom pre ľudí, ktorí sú ochotní prijať menej platené miesto v období pred dôchodkom,“ spresňuje situáciu v Rakúsku F. Lechner a dodáva: „Ďalším nástrojom, ktorým vychádzame v ústrety starším ľuďom, je poberanie sociálnych dávok v nezamestnanosti, ktoré sa u päťdesiatnikov zvýšilo na 39 mesiacov (oproti bežným 20–mesačným) a v niektorých prípadoch dokonca až na 52 mesiacov. Veľkej skupine seniorov kategórie 50+ totiž hrozí, že môžu upadnúť do ťažkej sociálnej situácie.“
Znížil sa počet neproduktívnych ľudí
Reforma sa našim rakúskym susedom vyplatila: štát nie je zaťažený vysokými výdavkami na podporu „neproduktívnych“ občanov.
Vyjadrujú to aj čísla, premietnuté do veľmi dobrého postavenia Rakúšanov vo veku 45+.
Autor: Maja Tallová