Rozdelenie západ – východ bolo každým zápasom finálovej série Slovan – Košice zrejmejšie a vzájomné laškovanie posledným zápasom určite neskončilo. Zmier snáď príde najneskôr s majstrovstvami sveta.
Ako sa minulý týždeň pre protičínske protesty čoraz viac komplikovala púť olympijskej pochodne, prehlboval sa aj druhý, o čosi vážnejší spor medzi tými, čo v olympiáde vidia politiku a tými, podľa ktorých je dôležité sústrediť sa najmä na šport. Dokedy sú hry témou pre športových redaktorov a kedy sa stávajú zahraničnopolitickou otázkou? Majú noviny dávať priestor protestujúcim, ktorí napádajú nevinných športovcov, aj keď sa tým snažia bojovať za dobrú vec? Treba v článkoch poukazovať na paralely medzi Čínou 2008 a nacistickým Nemeckom v roku 1936? Je správne, aby ktokoľvek čokoľvek bojkotoval? To sú otázky, ktoré neriešia len svetoví politici a olympijskí funkcionári, ale aj slovenské redakcie. Čím budú hry bližšie, tým bude debata intenzívnejšia. Ale že médiá budú musieť pokrývať blížiacu sa letnú olympiádu ako významnú politickú tému, je jasné už teraz.
Rovnako je jasné, že významné politické témy môžu slúžiť ako inšpirácia rozdeleným redakciám Slovenska. Keď sa pýtali Pála Csákyho, ktorý minulý týždeň podrazil opozičných partnerov a zahlasoval za Lisabonskú zmluvu, či je možná ďalšia spolupráca a koľko bude trvať kým začne, povedal: Ak sú múdri a športoví, tak mesiac. Športu zdar!
Autor: zástupca šéfredaktora denníka SME