BRUSEL, BRATISLAVA. Strana európskych socialistov (PES), ku ktorej patrí aj Smer, sa rozhodla podrobiť analýze kontroverzný tlačový zákon, ktorý minulý týždeň napriek protestu medzinárodných organizácií schválil slovenský parlament.
Zákon budú analyzovať
Eurosocialisti zvolajú na zasadnutí Európskeho parlamentu, ktoré bude o týždeň v Štrasburgu, schôdzku svojich členov k Slovensku. So žiadosťou o analýzu zákona sa obrátia aj na Organizáciu pre bezpečnosť v Európe (OBSE), ktorá text kritizovala. Pre SME to povedal europoslanec a podpredseda európskych socialistov Hannes Swoboda.
„Budeme sa tým (tlačovým zákonom pozn. red.) zaoberať. Stretne sa k nemu naša zvláštna skupina pre Slovensko,“ povedal Swoboda.
„Budeme konzultovať aj s OBSE a ak vzniknú výhrady k obsahu zákona, nebudeme sa ich zdráhať dať najavo,“ dodal.
Swoboda však nechcel vopred „špekulovať“, čo by to mohlo pre Smer znamenať – či by eurosocialisti vyzvali na úpravu zákona a ak by slovenská vláda povedala nie, prejavilo by sa to napríklad trestom pre Smer.
Ten sa už raz dostal s európskymi socialistami do sporu – rok a pol mal pozastavené čakanie na členstvo pre účasť Slotovej SNS vo vláde.
O výhradách Smer nevie
Smer zatiaľ informácie o zasadnutí ani výhradách európskych socialistov k tlačovému zákonu nemá. „Chápem to ako osobnú iniciatívu pána Swobodu. Nepochybne by bolo lepšie, keby sa tá informácia dostala najskôr k nám,“ povedal poslanec parlamentu za Smer Boris Zala.
Zároveň však tvrdí, že rokovania zvláštnej skupiny Strany európskych socialistov o prijatých zákonoch v danej krajine je „normálna bežná robota“.
Európska komisia mlčí
Okrem eurosocialistov prešlo v Bruseli schválenie sporného tlačového zákona mlčaním.
Európska komisia ako strážca spoločných pravidiel, vrátane slobody tlače, vyhlásila, že môže zasahovať „len do vecí, ktoré spadajú do kompetencií únie a to nie je tento prípad“.
Bez komentára prijatie zákona nechali aj poslanci, ktorí predtým nešetrili kritikou – spravidla s odkazom na svoju pracovnú zaťaženosť.
Schválenie zákona navyše prebila pre Brusel ďaleko dôležitejšia ratifikácia Lisabonskej zmluvy. To pochvalnými slovami ocenila komisia a šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering.
Nijako pritom nekomentoval ani tlačový zákon, hoci z jeho kresťanskej pravice zaznelo najviac kritiky, ani fakt, že partnerská slovenská opozícia, Dzurindova SDKÚ, zmluvu nepodporila.
Na dodatočné otázky tlače včera Pötteringov hovorca nereagoval.
Autor: mp