O necelý mesiac chystá židovský štát oslavy60. výročia svojho vzniku. Izraelčania chcú, aby boli skromnejšie.
TEL AVIV. Petíciu už podpísalo niekoľko desiatok tisíc Izraelčanov. Podľa nich by sa 28 miliónov dolárov, ktoré vláda plánuje na oslavy vzniku štátu minúť, mohlo využiť aj účelnejšie. Napríklad na podporu chudobných či mesta Sderot, ktoré trpí pod paľbou palestínskych rakiet Kassam. Vyzývajú tiež izraelských umelcov, aby sa nepodieľali na kultúrnych programoch počas výročia.
Zvučné mená hostí
Izraelská vláda a prezident Šimon Peres však tvrdia, že nejde o nijaké plytvanie (oslavy polstoročnice stáli napríklad 70 miliónov dolárov). Je to pripomenutie významného dňa v židovskej histórii. Hlavne pre Peresa, ktorý má v zahraničí lepšie meno ako doma, sú oslavy otázkou prestíže. Pozvanie na oslavu 60. výročia židovskej štátnosti prijali významné mená – Michael Gorbačov, George Bush starší, Václav Havel, Tony Blair, Henry Kissinger či Elie Wiesel. Na oslavách zaspieva židovské žalmy Barbra Streisand.
Ihriská pre ľudí
Kabinet dbal aj na to, aby oslavy neboli len pre politických lídrov a celebrity, ale aj pre verejnosť. Je naplánovaných veľa zhromaždení, ohňostrojov, vojenských prehliadok, akcií pre mládež. Špeciálnu pozornosť budú venovať ľuďom, čo prežili holokaust, keďže táto udalosť bola jedným z hlavných motívov vzniku nezávislého štátu. V Izraeli vyrastie 60 nových ihrísk, 60 pamätníkov pre vojakov, 60 miest na pikniky a izraelskí cyklisti dostanú 1200 kilometrov dlhý chodník okolo celej krajiny.
Nechuť oslavovať
Napriek tomu verejnosť nie je príliš naladená oslavovať. Vláda premiéra Ehuda Olmerta je veľmi nepopulárna pre vojnu s Hizballáhom, viaceré korupčné škandály aj pre stále väčšie rozdiely medzi izraelskou chudobou a boháčmi. Izraelčania navyše ani 60 rokov po vzniku svojho štátu nežijú v bezpečnom prostredí a nádej na urovnanie vzťahov s arabskými susedmi nie je práve veľká. Aj tak je však drvivá väčšina z nich pyšná, že to Izrael dotiahol až na „šesťdesiatku“. „Často to bolo živorenie, strácanie nádeje, čakanie na najhoršie, ale aj viera, že niekto tam hore nás tu chce mať, a preto nás bude držať,“ povedala v dokumente izraelskej televízie Chanel 10 jedna z obyvateliek židovského štátu. Sama má 60 rokov a dokument mapoval jej život na pozadí izraelskej histórie. Myslí si, že z ľudí sa stali cynici a vidia všetko len negatívne.
Jej názor potvrdzuje aj jeden z organizátorov osláv novinár Šalom Kital. Pre New York Times povedal, že aj v zlom roku by mal človek oslavovať svoje narodeniny. „Keď prídu, rodina sa zhromaždí a oslavuje. Riešením nie je ísť do bunkra a plakať.“