RIMAVSKÁ SOBOTA. Približne 500 Rómov z Rimavskosobotského okresu už vďaka zdravotným asistentkám absolvovalo lekársku prehliadku.
„Hoci sme v teréne štyri dni v týždni, nestíhame. Sme schopné pokryť najproblémovejšie miesta, ako napríklad sídlisko na Dužavskej ceste, obce ako Sútor, Hostice, Jesenské. Do okresu Revúca sa takmer nedostaneme. Problémových oblastí je tam tiež veľa,“ hovorí 32-ročná koordinátorka Gabriela Radičová z Úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote. Je jednou z troch asistentiek.
Strážia deti
„Najhoršie je to v oblasti očkovania a hygieny. Presvedčiť matku, aby vzala dieťa k lekárovi na očkovanie, je ťažké. Nájdu si milión dôvodov, prečo to nemôžu urobiť. Na druhej strane, sú aj akceptovateľné argumenty. Peniaze na cestu alebo fakt, že s ďalšími deťmi nemá kto ostať doma. Riešime to tak, že jedna z nás matku s dieťaťom odprevadí na očkovanie a druhá stráži ostatné deti,“ hovorí Radičová.
Ťažká komunikácia
Komunikácia s Rómami je ťažká. „Mňa už poznajú. Sama som Rómka s vysokoškolským vzdelaním. Rešpektujú ma, no ja musím zároveň rešpektovať ich. Tu sa nedá vyvíjať nátlak. Človek musí dookola opakovať, že je to pre ich dobro. A hlavne v rómskom jazyku,“ vysvetľuje koordinátorka.
„Kým nebudú mať obyvatelia osád podmienky na to, aby sa umyli a mali kam dávať odpad, veľa toho nenarobíme. Na druhej strane, ak dostanú niečo zadarmo, zničia to, pretože si nič nedokážu vážiť. Tu pomôže len osveta,“ myslí si rómska zdravotná asistentka.
Osada rovná sa problém
„Ťažko sa nám spolupracuje s niektorými starostami. Osady sú plné špiny, hlodavcov, a teda aj infekčných ochorení. Starosta nedá odpad vyviezť, lebo Rómovia zaň neplatia. Tí neplatia preto, lebo na to nemajú peniaze,“ tvrdí koordinátorka.