BRATISLAVA. Maďarský MOL naďalej podniká aktívne kroky, aby zabránil prevzatiu zo strany svojho rakúskeho konkurenta OMV. S blížiacim sa termínom valného zhromaždenia akcionárov MOLu sa stupňuje aj napätie medzi firmami.
OMV koncom marca navrhla rozšíriť program valného zhromaždenia o tri body, ale vedenie MOLu napokon akceptovalo len jeden návrh. Podľa hovorcu OMV Thomasa Huemera týmto maďarský koncern dokázal, že má čo skrývať a pohŕda právami nezávislých akcionárov. Obvinil tiež MOL z nerešpektovania medzinárodnej normy pre riadenie firiem.
Valné zhromaždenie je naplánované na 23. apríla tohto roku. OMV je vlastníkom 20,26 percenta akcií MOLu. Podľa denníka Magyar Hírlap je pre OMV snaha získať maďarskú energetickú spoločnosť stále beznádejnejšia, pretože MOL sa darí rozvíjať jeho novú globálnu stratégiu.
Nákupy konkurentov
Vlani v júli kúpil taliansku spoločnosť IES, ktorá bola vlastníkom rafinérie pri Mantove. To bol prelom v regionálnom zameraní MOLu. Kúpnu cenu MOL nezverejnil, ale podľa odhadov to mohlo byť 450 až 500 miliónov eur. Spoločnosť plánuje do konca roku 2009 investovať 200 miliónov eur do rozvoja a modernizácie závodu, aby sa dostal na úroveň rafinérií v Bratislave a Százhalombatte. Ročná kapacita talianskej rafinérie je 2,6 milióna ton. MOL ju chce zvýšiť na tri milióny ton ročne. Podľa jej generálnej riaditeľky Krisztiny Dorogháziovej má rafinéria výhodnú polohu. Je v blízkosti dvoch severotalianskych diaľnic a železničného uzla vo Verone. Ropa sa dováža tankermi do Benátok a odtiaľ sa prepravuje 123kilometrovým potrubím do rafinérie.
Spoločnosť IES ovláda aj sieť čerpacích staníc. Na severe Talianska ma silné pozície. V blízkej budúcnosti plánuje jej rozšírenie o ďalších deväťdesiat benzínok.
Pohľady do Chorvátska
Aktívny je MOL aj v Chorvátsku. Hovorca chorvátskeho ministerstva hospodárstva potvrdil, že vláda chce pokračovať v privatizácii domácej energetickej firmy INA. Záujem má aj MOL. V súčasnosti vlastní 25 percent plus jednu akciu INA. Chorvátsky štát má v INA len menšinový podiel. Možné je aj krížové vlastníctvo akcií MOLu a INA. Musel by to však schváliť chorvátsky parlament.
Prezident MOlu Zsolt Hernádi potvrdil, že budú rokovať s chorvátskou stranou o ďalšej privatizácii. Alternatívu krížového vlastníctva akcií však nekomentoval.