LUXEMBURG. Predchádzajúci kabinet sociálnych demokratov a Zelených dospel po dlhých úvahách k tomu, že treba do budúcnosti upraviť úroveň dôchodkov. Opieral sa o neodškriepiteľný fakt, že v Nemecku bude čoraz viac dôchodcov, na ktorých penzie bude musieť v rámci medzigeneračnej solidarity prispievať čoraz menej pracujúcich spoluobčanov.
Pod taktovkou ministra práce Waltera Riestera zaviedol takzvaný koeficient trvalej udržateľnosti, ktorým sa vzhľadom na demografický vývoj postupne zmierňuje rast dôchodkov.
Stop Riesterovmu koeficientu
Súčasná veľká koalícia kresťanských a sociálnych demokratov sa na začiatku volebného obdobia odhodlala posunúť hranicu odchodu do dôchodku zo 65 rokov na 67. V druhej polovici volebného obdobia však reformné úsilie Merkelovej kabinetu ochabuje, ba blíži sa k nule. Viditeľným znakom je utorkové rozhodnutie mimoriadne zvýšiť penzie v budúcich dvoch rokoch tým, že sa „výnimočne“ vysadí Riesterov koeficient.
Podľa výpočtov univerzity v Duisburgu dosiahol v roku 2002, teda v poslednom roku, pre ktorý existujú štatisticky podložené údaje, čistý dôchodok 52,6 percenta posledného platu pred odchodom do penzie. Riesterov koeficient by túto výšku stlačil v budúcnosti na omnoho nižšiu úroveň. Navyše, v rokoch 2004 až 2006 nezaznamenali nemecké penzie nijaké zvýšenia a vlani stúpli iba minimálne. Hospodárstvo rástlo pritom na nemecké pomery relatívne vysokým tempom a mnohí koaliční a opoziční politici začali vyhlasovať, že aj „20 miliónov dôchodcov by malo mať podiel na ekonomickom oživení“. Takto sa sami dostali pod politický tlak. A nakoniec mu podľahli.
Extra záťaž
Mimoriadne zvýšenie dôchodkov znamená, že dôchodca, ktorý v produktívnom veku 45 rokov dosahoval priemerný plat a pravidelne platil odvody do štátnej penzijnej poisťovne, dostane mesačne viac o 13 eur. Bez tohto opatrenia by dostal len päť eur navyše. Pre štátnu pokladnicu to však do roku 2013 znamená extra záťaž vo výške 12 miliárd eur. Vládna koalícia pritom vyhlásila, že mimoriadne vysadenie Riesterovho koeficientu doženie počas ďalšej legislatívnej periódy – v rokoch 2012 a 2013. Ak sa však nič mimoriadne nestane, tak práve v roku 2013 budú ďalšie voľby a mnohí pozorovatelia majú vážne pochybnosti, či budúci kabinet bude mať odvahu tlmiť rast 20 miliónov dôchodkov práve pred voľbami.