BRATISLAVA. Na včerajšom seminári sa ukázalo, že ministerstvo práce chce prehodnotiť podmienky pre dôchodkové správcovské spoločnosti a zvýšiť bezpečnosť dôchodkových úspor. Vek odchodu do dôchodku ani výška percentuálnych odvodov odvádzaných do druhého piliera sa meniť zatiaľ nebudú.
Ministerstvo trápi pomer odvodov
Zavedenie dôchodkového sporenia prirovnala ministerka práce Viera Tomanová k luxusnému obedu, ktorý si objednala predchádzajúca vláda. „Odišla však bez zaplatenia a my teraz máme účet na stole,“ povedala.
Jediným riešením, ako zmierniť deficit Sociálnej poisťovne, je podľa Tomanovej zníženie percenta odvodov do druhého piliera.
Vláda sa však aj v konvergenčnom programe zaviazala, že nebude uvažovať o znižovaní odvodových sadzieb pre kapitalizačný pilier. Premiér Fico však včera upozornil, že pôvodným zámerom predošlej vlády bolo, aby na účty sporiteľov v druhom pilieri išlo každý mesiac namiesto súčasných deväť percent len šesť percent ich hrubej mzdy.
Tomanová včera zopakovala, že vláda nepredpokladá predĺženie veku odchodu do dôchodku. Pripustila však, že niektorým kategóriám zamestnancov, napríklad baníkom alebo hutníkom, navrhne znížiť vek odchodu do dôchodku.
Svetová banka v správe vypracovanej pre ministerstvo financií Slovensku odporučila, aby ľudia odchádzali do penzie až v 65 rokoch. O ďalšom zvyšovaní veku odchodu do dôchodku a prechode na valorizáciu dôchodkov len o mieru inflácie, a nie aj priemernej mzdy, sa hovorí aj v konvergenčnom programe.
„Hoci tieto opatrenia nie sú momentálne ešte v platnosti, boli explicitne spomínané pri koncipovaní reformy dôchodkového systému a v budúcnosti sa s nimi všeobecne ráta,“ napísala vláda Európskej komisii.
Tomanová včera priznala, že podobne ako jej predchodcovia aj ona je neúspešná v iniciovaní zmien v prepočtoch výsluhových dôchodkov silových rezortov. Tie sú podstatne vyššie ako bežné dôchodky. „Je to otázka politickej vôle.“
Debata o garanciách a poplatkoch
Štátny tajomník ministerstva Peter Sika navrhuje, aby poplatok za správu dôchodkového účtu si DSS strhli len vtedy, ak dosiahnu kladné zhodnotenie dôchodkových úspor.
Tomanová včera opäť zdôraznila, že druhý pilier nemá dotiahnutú koncovku a ľudia nevedia, za akých podmienok si budú kupovať doživotnú rentu v životných poisťovniach. Ministerstvo sa podľa nej bude v tomto volebnom období výplatou penzií zaoberať.
Bernátkovi sa dedenie nepáči
Šéf Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek vidí problém 2. piliera aj v tom, že dôchodkové úspory sa môžu dediť. Podľa súčasného zákona totiž platí, že ak sporiteľ zomrie skôr, ako si uplatní nárok na dôchodok, jeho úspory sa môžu dediť. „Dedenie dôchodkových úspor je absolútne navádzanie na trestný čin,“ zdôraznil Bernátek. Nárok na úspory pozostalého si totiž môže uplatniť aj taký dedič, ktorý zavraždil svojho rodinného príslušníka-sporiteľa. Šéfovi poisťovne sa nepozdáva ani to, že za dôchodkové úspory si pozostalí môžu kúpiť napríklad elektroniku. Ide pritom o peniaze, ktoré sa nezdaňujú. Bernátek sa preto obrátil na prítomného zástupcu ministerstva financií, aby s tým niečo robili.