BRATISLAVA. Na Slovensku stále platí, že internet používajú skôr ľudia s vyššími príjmami, vzdelaním a vo väčších mestách. Potvrdili to aj výsledky internetového prieskumu Merces.sk o priemerných mesačných mzdách. Vyplýva z nich, že priemerný mesačný plat slovenskej internetovej populácie je vyšší ako priemerná mzda, ktorú sleduje Štatistický úrad.
Spolu s odmenami, províziami aj s 13. platmi zarábajú respondenti služby jobservera Profesia 23–tisíc korún. Priemerná hrubá mzda za minulý rok je podľa Štatistického úradu na úrovni 20 146 korún, čiže takmer o 3–tisíc korún nižšia.
Rozdiely v Česku a Maďarsku sú nižšie
Na internetovom prieskume sa v troch krajinách zúčastnilo viac ako 270–tisíc respondentov. Najviac 123–tisíc v Česku, na Slovensku a Maďarsku vyše 70–tisíc.
Rozdiely medzi internetovou populáciou a priemernými národnými mzdami nie sú v Česku a Maďarsku také výrazné ako u nás.
V Maďarsku, kde štátna štatistika namerala v roku 2007 priemerný plat 22 800 korún, mali internetisti aktívni na sesterskom serveri Profesie o 700 korún viac ako priemerný zamestnanec. Českí internetoví respondenti majú dokonca nižšiu mzdu, ako je priemer v celom českom hospodárstve. Rozdiel je však zanedbateľný – do dvesto korún.
Hovorkyňa Profesie Lucia Burianová rozdiely v prieskume vysvetľuje tým, že na Slovensku internet používajú najmä ľudia s vyšším vzdelaním, vyššími príjmami, a aj penetrácia, väčšie používanie internetu, je vo väčších mestách, kde žijú alebo pracujú títo ľudia.
Viac manažérov v slovenskom prieskume
Vplyv na to, že slovenskí internetoví používatelia vyšli z prieskumu lepšie, ako je celoslovenský platový priemer, môže mať aj prozaickejšie vysvetlenie – rozdielna znalosť značky Profesia.sk.
Riaditeľ servera Dalibor Jakuš vysvetľuje, že jeho službu na Slovensku vo väčšej miere ako v Maďarsku a Česku využívajú ľudia, čo majú záujem o manažérske pozície a jej klientmi sú aj veľké firmy.
Pripustil, že napríklad vyššie percento topmanažérov registrovaných v slovenskej Profesii môže zvyšovať údaj o priemernom príjme návštevníkov internetu.
Internetový prieskum potvrdil vývoj platov v jednotlivých krajoch podľa celonárodných štatistík. Najnižšie mzdy sú v Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Aj pri krajoch sa objavili rozdiely medzi prieskumom a Štatistickým úradom v prospech internetových používateľov.