BRATISLAVA. Nárok na dôchodok po zomretom manželovi vznikne dňom jeho smrti.
Zanikne, keď vdovec alebo vdova opäť uzatvorí manželstvo, alebo vyjde najavo, že úmyselným trestným činom spôsobil(a) smrť manžela. O tomto môže rozhodnúť len súd.
Nárok na vdovský dôchodok nemôže vzniknúť rozvedenej žene. Na druhej strane sa neskúma, či manželia žili spolu, ani to, či manželstvo plnilo spoločenskú funkciu, alebo nie.
Komu na rok a komu dlhšie
Ak Sociálna poisťovňa dôchodok prizná, vypláca ho v období jedného roka.
Po uplynutí tohto roka dôchodok dostáva iba ten, kto sa stará aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, alebo je preto, že má o viac ako 70 percent nižšiu schopnosť pracovať, invalidný. Vdovský alebo vdovecký dôchodok dlhšie ako rok vyplácajú aj tomu, kto vychoval aspoň tri deti, alebo vychoval dve deti a dovŕšil 52 rokov, prípadne tomu, kto už dosiahol dôchodkový vek.
Čo robiť, keď rok uplynie
Kto po roku prestane dôchodok dostávať a nemá iný príjem, môže požiadať o pomoc úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Povedala to Lýdia Výborná zo Sociálnej poisťovne.
Človeku v hmotnej núdzi úrad začne vyplácať dávku a príspevky, aby mu finančne zabezpečil životné minimum.
Tri roky na premlčanie
Nárok na výplatu vdovského alebo vdoveckého dôchodku sa premlčí, keď uplynú tri roky odo dňa, za ktorý tento dôchodok ešte patril. V čase, keď Sociálna poisťovňa rozhoduje o nároku (na základe žiadosti), táto lehota neplynie.
Dôchodok vyplácajú v hotovosti alebo na účet v banke. Kto si zvolí druhý spôsob, musí k žiadosti o dôchodok pripojiť potvrdenie banky o účte. Výplatný termín každému určí Sociálna poisťovňa.
Autor: joč