Raúl popustil uzdu Kubáncom

Reformy v ekonomike, malé ústupky v politike. Kuba prežíva po desaťročiach svoj prvý pokus o socializmuss ľudskou tvárou.

Kubánci si zvykajú na nového vodcu aj jeho reformy. Portréty Fidela Castra však zo stien tak skoro nezmiznú.Kubánci si zvykajú na nového vodcu aj jeho reformy. Portréty Fidela Castra však zo stien tak skoro nezmiznú. (Zdroj: REUTERS)

HAVANA, BRATISLAVA. Raúl Castro urobil za päť týždňov v úrade prezidenta zmeny, ktoré by si za éry jeho brata Fidela nikto nevedel predstaviť. Najvýraznejšie sa to prejavilo v ekonomike, ktorá bola desaťročia centrálne plánovaná a riadená štátom.

Vláda dovolila Kubáncom kupovať si počítače, DVD a videoprehrávače, televízory, hriankovče či mikrovlnné rúry bez obmedzenia. Vysvetlila to tým, že elektrina je dostupnejšia, ako bola v 90. rokoch, keď krajina po rozpade Sovietskeho zväzu bojovala o prežitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nedostupné pôžitky

O niekoľko dní neskôr dovolila Kubáncom to, čo si doteraz mohli užívať len zahraniční podnikatelia: môžu si kúpiť vlastný mobil a navštevovať hotely na Kube.

„Zákazom vstupu do hotelov sa de facto končí turistický apartheid zavedený v roku 1993, ktorý sa stretol so silným nesúhlasom obyvateľstva,“ povedala Ivana Kullová zo združenia Človek v ohrození.

Zmeny sú zatiaľ pre väčšinu obyvateľov len kozmetické, keďže mnohí si ich zo svojho mesačného platu nemôžu dovoliť. Mobil stojí na Kube 120 dolárov, čo je šesťnásobok priemernej mzdy.

Pre kubánsku ekonomiku je to však dôležitý krok na posilnenie meny. Raúl Castro to naznačil vo svojej prvej prezidentskej reči, keď sa koncom februára ujal moci. „Študujeme implementáciu Fidelo­vých myšlienok na revalváciu kubánskeho pesa.“

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa snaží dostať k peniazom kubánskych novozbohatlíkov, ktorí zarábajú na čiernom trhu alebo majú príbuzných v exile.

„Vláda zistila, že asi 15 percent populácie má 85 percent pesos v bankách,“ hovorí pre Reuters kubánsky ekonóm, ktorý si neželal byť menovaný.

„Teraz chce, aby si ľudia zmenili pesos na konvertibilné peso, kúpili si tovar, zredukovali tým obeh pesos a posilnili menu a mzdy ostatných,“ hovorí ekonóm.

Kubánci dostávajú mzdu v pesos, ale nakupovať môžu len za konvertibilné peso, ktoré má 24-krát vyššiu hodnotu. Podľa ekonómov sa Raúl snaží obe meny zjednotiť tak, aby to nepoložilo ekonomiku.

Ďalšia zmena prišla začiatkom apríla, keď Kuba začala prenajímať nevyužitú pôdu súkromným farmárom a družstvám. Šéf kubánskeho Národného združenia farmárov Orlando Lugo vyhlásil, že „každý, kto chce pestovať tabak či kávu, dostane na to pôdu.“

SkryťVypnúť reklamu

Ekonómovia to vítajú. „To je len začiatok. Decentralizácia a viac osobnej iniciatívy sa budú pomaly rozširovať z poľnohospodárstva na celú ekonomiku, to je nevyhnutné,“ povedal Reu­ters kubánsky ekonóm.

Zmeny aj v politike

Ľady sa na Kube pohli aj v politickej oblasti. Štyri dni po nástupe k moci podpísal Raúl dohody o ekonomických, sociálnych, občianskych a politic­kých právach, ktoré jeho brat roky odmietal schváliť.

Pre Kubáncov by to malo znamenať zavedenie slobody prejavu, zhromažďovania, či právo cestovať.

Ostrov podľa agentúry Reu­ters prežíva glasnosť na sovietsky spôsob. Oficiálne médiá sa môžu venovať sociálnym a ekonomickým problémom krajiny, pranierovať byrokratov a povzbudzovať Kubáncov, aby boli kritickí k problémom krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonómovia sa zhodujú, že tieto zmeny skôr posilnia, ako oslabia komunistický režim. Aj keď demokratizácia krajiny je v nedohľadne, už pár dní po Raúlovom nástupe eurokomisár Luis Michel vyzval na definitívne zrušenie sankcií, ktoré únia zaviedla v roku 2003 po masovom zatýkaní a odsúdení 75 disidentov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu