V štúdiu prítomné dámy novelu privítali a diskrimináciu označili za negatívny jav. Zákon definuje diskrimináciu ako konanie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo ako s inou osobou v porovnateľnej situácii. Autori zákona ani jeho zástankyne v diskusii STV si zrejme neuvedomili základné nebezpečenstvo. Podľa tejto definície totiž možno za diskrimináciu vyhlásiť takmer všetko.
V realite každé rozhodnutie, ktorého súčasťou je výber či voľba z viacerých alternatív, znamená zároveň odmietnutie – jazykom zákona diskrimináciu – všetkých alternatív s výnimkou tej, ktorú sme si vybrali. Z tohto hľadiska diskriminujeme oveľa častejšie, než si uvedomujeme, priam každodenne. Diskriminoval moderátor relácie tým, že zavolal mne a nie niekomu inému. Ak v štúdiu prítomné dámy sú vydaté, výberom svojho vyvoleného diskriminovali iných uchádzačov o ich ruku.
Odmietanie viacerých alternatív a výber tej, ktorá sa javí ako najvhodnejšia, je aj dôležitou súčasťou hospodárskeho života. Žiaľ, aj ten sa zákon pokúša regulovať. Okrem iného obsahuje napríklad ustanovenia o zákaze diskriminácie pri prijímaní do zamestnania. Ich nezmyselnosť som ilustroval na príklade: hotelier nemôže na miesto recepčnej hľadať 20 ročnú dievčinu s perfektnou slovenčinou, lebo takto formulovaný inzerát by bol trojnásobným previnením proti zákazu diskriminácie z dôvodu veku, pohlavia a príslušnosti k národnostnej skupine.
A to je hlavná hrozba zákona. Stavia totiž mimo zákona aj úplne normálne rozhodnutia, ktoré sú bežnou súčasťou nášho každodenného života.
Autor: Ján Oravec, Združenie podnikateľov Slovenska