Chudobní by nemali platiť dane

Ministerstvo financií a podpredseda vlády Čaplovič včera predložili program porovnateľný s programovým vyhlásením.

Ministerstvo financií navrhuje, aby sa opäť zaviedla bezplatná predškolská dochádzka a detiMinisterstvo financií navrhuje, aby sa opäť zaviedla bezplatná predškolská dochádzka a deti (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. Vláda chce využiť súčasný hospodársky rast a pripraviť sa na situáciu po zavedení eura, ale aj napríklad na starnutie obyvateľstva, zvýšiť vzdelanosť a nájsť chýbajúcu pracovnú silu. Ministerstvo financií a podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť preto vypracovali opatrenia, ktoré by mali problémy vyriešiť.

Najväčšou zmenou by malo byť zavedenie takzvanej negatívnej dane. Ľudia s nízkymi príjmami by tak nemali platiť dane. Deti zo sociálne slabších rodín by zasa mali mať prístup k lacnejším počítačom a internetu. Opäť by mala byť bezplatná predškolská dochádzka. Zároveň by mali u nás študovať za zvýhodnených podmienok Bielorusi alebo Ukrajinci, aby sme zmiernili vplyvy starnutia obyvateľstva.

Takzvaný modernizačný pro­gram Slovensko 21 chce znížiť aj byrokraciu v podnikaní.

Programy by mali byť financované z peňazí EÚ. Ministerstvo financií preto tvrdí, že opatrenia nebudú prehlbovať rozpočtový deficit a ani si nevyžiadajú vyššie dane alebo nové poplatky pre ľudí.

Vláda sa rozhodla vypracovať takýto program aj preto, lebo jeho neprijatie môže podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála ovplyvniť naše hodnotenie pripravenosti na prijatie eura v budúcom roku.

Analytici považujú dokument a navrhnuté opatrenia za správne. Otázne je podľa nich dodržanie termínov a či sa vôbec uskutočnia.

Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť si myslí, že návrhy, ktoré sa týkajú školstva, sú dobré, ale zároveň v niektorých prípadoch protichodné v tom, čo ministerstvo školstva navrhlo v novele. „Je otázne či na ministerstva bude vôľa a kapacita niečo také implementovať,“ povedala.

Peter Goliaš z INEKO uvádza aj príklady, že niektoré návrhy sú v rozpore s činmi vlády. „Dokument uvádza, že vláda zvýši transparentnosť verejného obstarávania. Doterajšia politika nič také nenaznačuje, realitou sú, naopak, škandály s predraženými tendrami, ktoré odhaľujú skôr médiá, a nie vnútorný systém kontroly,“ povedal Goliaš.

Čo navrhuje ministerstvo financií:

Zamestnanecký bonus, tak­zvaná negatívna daň – zmena daní, ktorá spôsobí, že ľudia s najnižšími príjmami nebudú platiť dane, naopak, štát im ešte doloží.

Podpora nájomného bývania.

Štát by mal prestať dávať peniaze ľuďom na to, aby stavali domy a kupovali byty a takto získané peniaze by mali prejsť na výstavbu nájomných bytov a dotáciu pre nájomníkov. Cieľom je znížiť závislosť ľudí od miesta, kde vlastnia bývanie.

Zákaz vyžadovania duplicitných potvrdení už raz vydaných orgánmi verejnej správy – štátne inštitúcie by nemali od občana alebo podnikateľa požadovať potvrdenie, rozhodnutie alebo iný dokument, ktoré predtým vydali alebo o ktorom paralelne rozhoduje iný orgán verejnej správy.

Podpora predškolskej výchovy a vzdelávania – zavedú sa povinné bezplatné škôlky (nultý ročník školskej dochádzky). Deti z najchudobnejších rodín dostanú peniaze na stravu alebo školské potreby.

Podpora vzdelávania pre sociálne znevýhodnených žiakov a študentov základných a stredných škôl – nie finančná podpora, ale napríklad predplatné časopisov, veľmi jednoduché počítače, obmedzené internetové pripojenie.

Zmiernenie vplyvov starnutia obyvateľstva tým, že s niektorými štátmi napríklad Bieloruskom alebo Ukrajinou uzatvoríme zmluvy, aby ich občania za určitých podmienok mohli študovať na našich školách.

Na internete by mali byť zverejnené údaje o všetkých žiadateľoch o peniaze z EÚ, informácie o navrhovaných projektoch, ich hodnotenie na základe vopred zverejnených kritérií, proces vytvárania orgánov, ktoré boli do procesov prideľovania peňazí zaangažované a ich zloženie vrátane mien ich členov.

Príspevok na starostlivosť o dieťa mladšie ako tri roky.

Stanovanie cien liekov podľa cien niekoľkých štátov EÚ s najnižšími cenami.

Generačná výmena na vysokých školách. Podpora akademikov v strednom veku, ktorá by mala zabezpečiť, aby väčšina vyučujúcich na vysokých školách nebola vo veku tesne po skončení školy alebo, naopak, pred dôchodkom.

Zdroj: Modernizačný program Slovensko 21, ministerstvo financií

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu