SKOPJE, BRATISLAVA. Podpora vstupu Macedónska do NATO dosahuje rekordných 90 percent, krajina má svojich vojakov v Afganistane a kľúčovým spojencom aliancie bola aj počas bombardovania Juhoslávie v roku 1999.
Väčšina členských štátov vstup tejto dvojmiliónovej balkánskej krajiny do vojenského bloku víta. Napriek tomu je veľká pravdepodobnosť, že pozvánku na vstup na summite NATO v Bukurešti, ktorý sa začína dnes, nedostane.
Ide o názov
Najväčším a jediným odporcom vstupu Macedóncov sú ich susedia – Gréci „Pokiaľ tento problém pretrváva, nedovolíme, aby Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko vstúpila do NATO alebo Európskej únie,“ napísala pre International Herald Tribune grécka ministerka zahraničia Dora Bakojanniová. A práve v názve, akým označila svojho severného suseda, je hlavný spor, ktorý zrejme zablokuje vstup Skopje do NATO.
Gréci odmietajú, aby si ich severný sused hovoril Macedónsko. Tento termín má pôvod v antickom Grécku a označoval hornaté územie, z ktorého pochádzal aj Alexander Veľký – Macedónsky.
Za kľúčový problém to Atény považujú preto, že Macedónsko sa volá aj rozsiahly historický región na Balkáne.
Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, ako znie názov, pod ktorým je Skopje zapísané v OSN, leží len na tretine tohto územia. Viac ako polovica je v Grécku s centrom v Solúne, menšia časť aj v Bulharsku či Albánsku.
Grécka okupácia?
Prvýkrát sa názov Macedónsko pre štátny útvar južných Slovanov použil v Titovej Juhoslávii. Označoval tak republiku, ktorá sa v roku 1991 od Belehradu odtrhla. Už vtedy sa začal spor, ktorý sa ani po pätnástich rokoch nepodarilo medzi oboma štátmi urovnať. V roku 1994 dokonca Atény vyhlásili Skopje 19–mesačné embargo.
Gréci tvrdia, že názov Macedónsko by mohlo navodzovať, že grécku Macedóniu Atény okupujú. Nepáči sa im ani to, že mnoho Macedóncov považuje gréckeho Alexandra Macedónskeho za svojho kráľa. Južný Slovania pritom prišli na Balkán až o tisíc rokov neskôr.
Skopje v tomto spore už sčasti ustúpilo. Do roku 1995 malo takmer identickú zástavu ako grécky región s vergínskym slnkom ako symbolom starovekej Macedónie.
Macedónsky šéf diplomacie Antonio Milososki vo Wall Street Journal argumentoval, že názov jeho krajiny je spor Skopje a Atén a Gréci by nemali využívať blokovanie ich členstva v aliancii ako zbraň.
Najhlúpejší spor na svete
Posledný návrh, ktorý mal byť priepustkou Skopje cez gréckeho vyhadzovača do elitného klubu, bola Republika Macedónsko (Skopje). Aj ten Atény odmietli. Prijatie do aliancie musia schváliť všetci členovia.
Napätie medzi oboma krajinami stúpa. Grékov rozhneval aj jeden súkromný bilbord, ktorý sa objavil v Skopje. Je na ňom zobrazená grécka vlajka, no namiesto klasického kríža má nakreslený kríž hákový.
Vysoký americký diplomat pre agentúru Reuters označil naťahovanie sa Atén a Skopje za v súčasnosti „najhlúpejší spor na svete“.
Gréci nie sú jediní susedia Macedónska, ktorí majú s touto krajinou problém. Pre radikálnych Srbov sú Macedónci južní Srbi. Za vetvu bulharského národa ich zase považujú aj mnohí Bulhari.