Olympijský výbor otvoril svoje dvere

Slovenský olympijský výbor je ochotný prijať do svojich radov aj neolympijské športy ako karate, šach, golf, squash či horolezectvo.

Šéfa českých olympionikov Milana Jiráska vyznamenali včera Zlatými kruhmi Slovenského olympijského výboru.Šéfa českých olympionikov Milana Jiráska vyznamenali včera Zlatými kruhmi Slovenského olympijského výboru. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Na začiatku bolo pochlebovanie rezortnému ministerstvu a na konci zmena stanov, ktorá umožní, aby sa, ak o to bude záujem, Slovenský olympijský výbor stal podstatne reprezentatívnejšou organizáciou, ako je dnes. V podstate strešnou.

Jeho predseda František Chmelár rozohral ďalší pokus o spojenie rozdrobeného slovenského športu.

Šport príde na rad po eure

Na včerajšom 34. valnom zhromaždení SOV poďakoval ministerstvu školstva za „konštruktívnu spoluprácu“, ministrovi za „pragmatický dialóg“ a obhajoval ním predložený a v stredu vládou schválený „dvojzákon“ o športe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Priznal, že „nie je dokonalý, lebo nerieši všetko, čo sme chceli, najmä financovanie športu“, ale „je najlepší zo všetkých doterajších“.

Chmelár bol osobne na vláde pri jeho prerokúvaní a premiér podľa jeho slov prisľúbil, že „po prijatí eura sa bude riešiť aj financovanie športu“.

Predseda Konfederácie športových zväzov Marián Kukumberg mu povedal, že „nezdieľa pocity, že je všetko fajn“, lebo „len sa sľubuje“.

„Podmienky sa však neustále zhoršujú: v strediskách vrcholového športu sa pod hlavičkou znižovania administratívy skresávajú tabuľkové stavy športovcov. Uberá sa ešte aj z toho mála,“ konštatoval na základe skúseností šéfa jedného zo stredísk.

Schopných ubúda

Podpredseda SOV a šéf štábu OH 2004 Vladimír Miller bilancoval nominačnú situáciu 133 dní pred Pekingom a tiež konštatoval: „Zužuje sa počet športovcov schopných splniť náročné kvalifikačné kritériá.“

SkryťVypnúť reklamu

V Pekingu má Slovensko istých 30 miest. Pred štyrmi rokmi ich o takomto čase malo iba 27, a predsa ich napokon bolo vo výprave do Atén 64.

Vo väčšine našich tromfo­vých športov je však už po kvalifikáciách alebo na rozdanie ostáva už len pár miest, preto Miller odhaduje počet športovcov na 50 – 55. Napriek tomu potvrdil, že z nastolených požiadaviek SOV nemieni zľaviť.

„V atletike a v plávaní zaradíme s B-limitom výlučne mladé talenty.“

Dúchanie do pahreby

Šport je u nás naozaj v hroznom stave: od telocviku na školách až po absenciu rešpektovanej strešnej organizácie, na ktorú zvrhávajú politici ustavične sa znižujúcu štátnu podporu.

Slovenský olympijský výbor v snahe rozdúchať zhasínajúcu iskru detí záujmu o šport vyrukoval s projektom Olympij­ských festivalov detí a mládeže, ktorý včera schválil.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň chce rozdúchať oheň na najvyššom kopci. Včera schválil zmenu stanov, ktorá umožní vstup do SOV národným zväzom všetkých športov, ktorých svetové federácie uznáva Medzinárodný olympijský výbor.

Pribudli športy

Pribudli športy, ktoré nie sú aktuálne na programe olympijských hier, napríklad karate, golf, šach, biliard, squash, orientačný beh, horolezectvo...

„Otvárame sa, tak je to bežné v mnohých krajinách. Onedlho sa o zaradenie na program olympiád bude môcť uchádzať oveľa viac športov ako dosiaľ,“ tvrdí Chmelár.

Nové stanovy zároveň umožňujú, aby sa SOV stal zriaďovateľom Športového arbitrážneho tribunálu či Antidopingovej agentúry SR, s ktorou ráta „dvojzákon“ v prípade, že ho schváli parlament. Úvod a záver valného zhromaždenia spolu zjavne súvisia.

SkryťVypnúť reklamu

Budem jesť halušky čínskymi paličkami

BRATISLAVA. Slovenský olympijský výbor vôbec neuvažuje nad bojkotom pekinskej olympiády.

Ani český, ako potvrdil jeho šéf Milan Jirásek po prevzatí Zlatých kruhov SOV na včerajšom valnom zhromaždení našej olympijskej inštitúcie. „V Pekingu sa budeme navzájom podporovať,“ povedal.

Olympijské plénum po krátkej diskusii schválilo nedávne vyhlásenie výkonného výboru SOV.

Ruku proti zdvihol len Peter Osuský a dvaja ďalší členovia sa zdržali hlasovania.

Prvý muž SOV František Chmelár označil bojkot za nezmysel a tvrdenie podložil citátom šéfa Olympijského výboru USA Petra Ueberrotha, ktorý so skúsenosťami predsedu organizačného výboru bojkotovaných OH 1984 v Los Angeles vyhlásil, že „olympiády otvorili brány, ktoré už nikdy nikto nezatvorí“.

SkryťVypnúť reklamu

„Veľmi rád prijmem pozvanie predsedu Medzinárodného olympijského výboru a sadnem si na tribúnu, aby som mohol zakývať športovcom,“ povedal Chmelár na tému prázdnej lóže.

Dodal: „Nebude mi prekážať jesť bryndzové halušky čínskymi paličkami.“

Osuský tiež nie je za bojkot športovcov, ale „byť v lóži“ vníma ako problém.

Šéf Slovenskej olympijskej akadémie Ján Grexa navrhol zjemniť niektoré štylizácie vo vyhlásení exekutívy, ale nepochodil.

Legendárnemu cyklistickému trénerovi Kamilovi Haťapkovi hovorilo z duše: „Ide o zneužívanie hier. Keby nebola v Číne olympiáda, nepokoje v Tibete by neprerástli do ta­kých rozmerov.“

Ani triatlonový šéf Anton Ihring nebol za zmäkčovanie: „Nekritizujme MOV za to, že pridelil olympiádu do Číny. Táto športová veľmoc si ich zaslúžila.“

SkryťVypnúť reklamu

(mo)

Výbor dnesa zajtra

SOV má dnes 62 členov. Okrem predsedu ho tvoria zástupcovia 39 zväzov olympijských športov, 12 zástupcov ďalších občianskych združení a inštitúcií, 4 osobnosti športu a olympizmu a 6 aktívni olympionici s obmedzeným mandátom.

MOV okrem medzinárodných federácií olympijských športov uznáva ešte svetové federácie 31 ďalších športov, ktoré nie sú momentálne v programe OH. Zo známejších napríklad: letectvo, biliard, bowling, bridge, šach, kriket, tanečný šport, golf, karate, korfbal, motocyklizmus, horolezectvo, orientačný beh, pelota, pólo, kolieskové korčule, rugby, squash, sumo, surfing, potápanie či vodné lyžovanie.

Ocenenia olympijského výboru

Zlaté kruhy : Milan Jirásek (predseda Českého olympijského výboru)

SkryťVypnúť reklamu

Strieborné kruhy: Dušan Činčár, Walter Marx (tréneri sánkovania), Ervín Smažák (podpredseda Slovenskej spoločnosti olympijskej a športovej filatelie).

Bronzové kruhy: Martin Benko (bývalý generálny tajomník SOV ), Štefan Daňo (šéforganizátor MMM), Mária Ďurišinová (bývalá hádzanárska reprezentantka), Dušan Hamár (bývalý guliar), Alžbeta Havrančíková (bývalá lyžiarska reprezentantka), Zdeněk Hrbáček (nestor dubnickej atletiky), Ľubomíra Ilanovská-Balážová (bývalá lyžiarska reprezentantka, trojnásobná olympionička), Ján Jánošdeák (bývalý volejbalista), Viera Klimková (bývalá lyžiarska reprezentantka, dvojnásobná olympionička), Stanislav Kosorin (bývalý generálny riaditeľ sekcie športu MŠ SR), Jela Labudová (bývalá volejbalistka, iniciátorka Dní športu), Pavol Siroťák (hokejový tréner mládeže), Janka Stašová (bývalá hádzanárka), Anton Zerer (publicista, bývalý hovorca SOV).

SkryťVypnúť reklamu

Čestné uznania: Stanislav Fiala (bývalý gymnasta), Eva Horkavá (bývalá gymnastka), Ján Novák (bývalý gymnasta).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu