Hviezdou majstrovstiev Európy minulý týždeň v Eindhovene bol Francúz Alain Bernard (24). Meria 194 cm, váži 88 kg, má široké ramená a úzke boky. Ideál pre plavca. Až do holandského šampionátu mal iba bronz z európskeho šampionátu v krátkom bazéne. Na ME utvoril tri svetové rekordy.
„Podvodník,“ vmietol mu do tváre legendárny Holanďan Pieter van den Hoogeband. Francúz prekonal jeho osem rokov starý svetový rekord v kráľovskej krauliarskej stovke.
Pre istotu hneď dvakrát, v semifinále i finále. Úradujúci majster sveta na tejto trati Talian Filippo Magnini v denníku La Gazzetta dello Sport ironizoval: „Asi objavil tie správne vitamíny.“
Hovoria mu vznášadlo
Bernard sa bránil: „Je v tom sedem rokov tréningu, nič zakázané som nezobral.“ Pretekárovi z Azúrového pobrežia skutočne nič nedovolené nenašli, hoci sa jeho postava zmenila na terminátorskú.
„Plávam denne sedem kilometrov, hodinu dvíham 130-kilogramovú činku. Okrem toho iba jem a spím,“ snažil sa vysvetliť Bernard. Francúzovi hovoria vznášadlo. To už má mať súvislosť s novým výrobkom. Prototypy poznali už vlani na majstrovstvách sveta v Melbourne.
Tam plavci za štyri týždne utvorili jedenásť svetových rekordov. V Austrálii pomohol hlboký bazén, kde sa lámali vlny a hladina bola úplne pokojná, tvrdilo sa vtedy.
Americká hviezda Michael Phelps, sedemnásťročný majster sveta a šesťnásobný olympijský víťaz, mal už na sebe prvý model novinky. „Hneď ako sa dotknem hladiny, cítim sa ako raketa.“
Plavky na jedno použitie
Olympijská víťazka Natalie Coughlinová, americká znakárska olympijská víťazka a majsterka sveta, hovorila v Melbourne o detailoch.
„Sú neskutočne tesné. Človek ma pocit, akoby bol nahý, plavky mu doslova prirastú k telu.“
Model stojí v prepočte 13-tisíc korún. Po pretekoch ho možno zahodiť. Na druhé použite je pretekársky nepoužiteľný. Naša slávna plavkyňa Martina Moravcová tiež skúšala prvé prototypy. Hovorila, že sa do plaviek „vtrepávala“ desať minút – centimeter po centimetri.
Technické prevraty v športe nie sú novinkou. Skokanom na lyžiach istý čas vyrábali kombinézy, ktoré zo športovca robili ľahký balón.
Model nezatrhli úplne, iba presne stanovili parametre priepustnosti.
Aj bizarné novinky
Novinky mali aj bizarné podoby. Japonci na začiatku 20. storočia vymysleli akrobatickú verziu v skoku o žrdi. Zapichli ju do odrazového „šuflíka“, vyšplhali sa a skočili. Ihneď to zakázali. Oveľa neskôr zatrhli takzvané kopyto na odrazovej nohe výškara. Išlo o hrubú „špongiu“ s účinkom pružiny.
Prevratom číslo jeden bol v atletike tartan. Prišlo sa naň náhodou. V USA na ňom behali klusáky na dostihoch, prišlo sa na to, že sa na ňom aj rýchlejšie behá. Atléti na novom povrchu na olympiáde 1968 utvorili neskutočných 17 svetových rekordov.
Mohlo byť ešte viac, ale bežcom zakázali „kartáčikovú“ podrážku na tretrách s množstvom nízkych klinčekov. Na krátkych tratiach by boli rekordy ešte lepšie.
Na vývoji pracovali v NASA
Vývoj nových plaviek je vec pokroku. Takým, akým sú trebárs diskové kolesá na bicykloch. Na novom type pracovali tri roky. Na vývoji sa podieľali experti z NASA. Vedci z nottinghamskej univerzity pracovali na aerodynamike a odbúravaní trenia.
Plavky spájajú dohromady ultrazvukom z troch častí, predtým ich zošívali z tridsiatich. Švíky tempá spomaľovali. Až o také detaily ide.
„Do vývoja plaviek sme investovali milióny, verili sme v záplavu svetových rekordov,“ povedal pre agentúru AP viceprezident firmy Speedo David Robinson.
Federácia vraj nemá šancu
Medzinárodnej plaveckej federácii (FINA) sa prudký nárast počtu svetových rekordov nepáči.
„Existujú pochybnosti v súvislosti s odporom vody, to musíme preveriť,“ hovoril výkonný riaditeľ FINA Cornela Marculesca.
Panuje však všeobecný názor, že plavecká federácia nemá šancu. Nedávno ich sama schválila, proti zákazu sú i pretekári.
Zlatá baňa v Pekingu
„To je akoby Tiger Woods prišiel do firmy a žiadal by návrat k dreveným paliciam,“ citujú na www. iDnes.cz špičkového juhoafrického plavca Rolanda Schoemana.
Na olympiáde v Pekingu, ktorá je pre firmy zlatou baňou, očakávajú rekordnú spŕšku ako nikdy. Bazén bez jedinej malej vlny, ešte lepší ako vlani na MS v Melbourne, a nové plavky majú byť zárukou.
Človek má pocit, akoby bol nahý, plavky mu doslova prirastú k telu.
Natalie Coughlinová, plavecká majsterka sveta