HARARE, JOHANNESBURG. Ak sa v Zimbabwe kohokoľvek opýtate, kto je zodpovedný za hospodársky a spoločenský kolaps, z nacvičenej odpovede sa dozviete, že sú to zahraniční sabotéri ako bývalý britský premiér Tony Blair a vedenie Britského spoločenstva národov, odkiaľ Zimbabwe vylúčili vďaka excesom diktátora Roberta Mugabeho. Až keď zdôrazníte, že otázku myslíte vážne, vám opýtaný pošepká, že „za všetko môže Bob“. Teda Mugabe.
Diktátor a jeho štátostrana ZANU-PF viedli predvolebnú kampaň za podmienok, aké by potopili ktorúkoľvek inú politickú silu. Hyperinflácia v Zimbabwe začiatkom tohto roku prekročila 100-tisíc percent. Od roku 2000, keď Mugabe vyhnal bielych farmárov a znárodnil ich pôdu, sa zo štvrtiny obyvateľov stali nevítaní utečenci najmä v susednej Juhoafrickej republike.
Verný tradíciám, Mugabe oslávil svoje 84. narodeniny začiatkom marca. V deň, keď odštartoval predvolebnú kampaň svojej strany. Aby mohol štát financovať obidve udalosti, centrálna banka vytlačila deväť triliónov miestnych dolárov, čím znovu roztočil inflačnú špirálu.
Dom za tehlu a pol cigarety
Juhoafrické médiá, ktoré infláciu u susedov monitorujú spoľahlivejšie ako domáca centrálna banka, si všimli, že priemerná cena domu v hlavnom meste Harare z roku 1999 sa na začiatku marca 2008 rovnala cene jedinej pálenej tehly.
Najpopulárnejším ukazovateľom spotrebiteľských cien sa počas predvolebnej kampane stali cigarety. Ak na začiatku kampane stála cigareta pol milióna dolárov, minulý týždeň sa jej cena zdvojnásobila. Predajcovia najnovšie na radu prezidenta Mugabeho cigarety prestrihávajú na polovicu, aby „zabránili rastu cien“.
Marxistický diktátor, ktorý donedávna popieral úpadok ekonomiky, ho teraz neochotne priznáva. Jedným dychom dodáva, že inflačné ceny sú dielom ziskuchtivých podnikateľov, ktorí odmietajú predávať spotrebný tovar lacnejšie, než sú ich výrobné náklady.
Po takmer tridsiatich rokoch pri moci nebolo jednoduché zvaliť vinu na predchádzajúci belošský režim a ešte staršiu britskú koloniálnu nadvládu. Mugabemu sa to s pomocou štátnych médií skoro podarilo.
Dvaja súperi sú nadštandard
Skutočnosť, že napriek tomu sa v tohtoročných prezidentských voľbách objavili dvaja protikandidáti, je na miestne pomery obrovský pokrok.
Prvým je bývalý odborár a šéf Hnutia za demokratickú zmenu (MDC) Morgan Tsvangirai, ktorý podľa zahraničných pozorovateľov vyhral hrubo zmanipulované prezidentské voľby už v roku 2002.
Druhým protikandidátom je Mugabeho bývalý minister financií Simba Makoni, ktorý v roku 2002 opustil vládny kabinet na protest proti represívnej politike voči podnikateľom.
„Mugabe proti svojim súperom nasadí všetky dostupné prostriedky,“ varuje Lovemore Madhuku z nátlakovej skupiny NCA. „V týchto voľbách je súčasne hráčom aj rozhodcom a nikto si nedokáže predstaviť, ako by mohol prehrať v podmienkach, ktoré si sám stanovil.”
V juhoafrickom exile sa množia správy o tom, ako si Mugabem kontrolovaná volebná komisia objednala tlač deviatich miliónov hlasovacích lístkov. V krajine žije len 5,9 milióna oprávnených voličov.
Vo voľbách v roku 2002, ktoré pravdepodobne vyhrala opozícia, sa dodatočné lístky podľa očitých svedkov dosýpali do urien v oblastiach, kde hrozilo víťazstvo MDC. Strategicky je aj tentoraz rozmiestnených vyše 8200 hlasovacích miestností. Tri štvrtiny z nich sú vo vidieckych oblastiach, kde sa Mugabe tradične teší veľkej podpore.
Zvyšok nájdete v dvoch najväčších mestách Harare a Bulawayo, kde žije takmer polovica obyvateľov Zimbabwe, ktorí, na vlastnú smolu, podporujú opozíciu. Exilovej komunite v Južnej Afrike Mugabe prezieravo účasť vo voľbách zakázal.
Smer kenské nepokoje
„V Zimbabwe je vlastne jedno, či Mugabe vyhrá, alebo prehrá,“ myslí si komentátor a diktátorov kritik John Makumbe. „Ak vyhrá, nikto mu neuverí, že bez manipulácie, a ak prehrá, s výsledkom sa nezmieri.“
Makumbemu oponujú exiloví komentátori, podľa ktorých MDC po skúsenostiach s brutalitou Mugabeho režimu chýba fyzická kapacita aj chuť zorganizovať efektívny protest.
Mugabe a ostatní
Pozorovatelia sa sporia aj o predvolebné rozloženie síl. Jediný pokus o nezávislý prieskum verejnej mienky pochádza z juhoafrického sociologického zdroja, ktorý Mugabe po zverejnení výsledkov promptne vyhostil z krajiny. Tsvangirai v prieskume vedie s 28 percentami, Mugabe v ňom má 20 a Makoni deväť percent.
Naopak, oficiálne prieskumy verejnej mienky, ktoré zverejňuje provládny denník Herald, ukazujú rastúcu podporu pre Mugabeho, naposledy 56 percent. Herald nerozlišuje medzi Tsvangiraiom a Makonim. „Ostatným kandidátom“ pripisuje spoločných 10 percent.
„Takého prieskumy sa pokúšajú u voličov zdomácniť predstavu, že Mugabe vyhrá už v prvom kole.“ Už len účasť v druhom kole by vraj pre diktátora znamenala katastrofu. „Mugabe druhé kolo jednoducho nepripustí,“ povedal komentátor Makumbe.
Vyhrať nie je problém
Hlavný opozičný líder v Zimbabwe a kandidát na prezidenta MORGAN TSVANGIRAI tvrdí, že raz už voľby vyhral.
Veríte, že teraz vyhráte?
„My sme vyhrali prezidentské voľby už v roku 2002. V Zimbabwe je oveľa ťažšie zaručiť priebeh slobodných volieb, ako v nich vyhrať.“
Váš prvý krok v prípade, že zostavíte novú vládu?
„Naša strana MDC do Zimbabwe pozve predstaviteľov medzinárodných rozvojových inštitúcií, aby nám pomohli s celkovým auditom nášho hospodárstva.“
Čo s hyperinfláciou?
„Najhoršie je, že vlastne nevieme, aká je reálna výška hyperinflácie. Centrálny štatistický úrad už vlani vyhlásil, že nie je schopný sledovať jej tempo rastu. To sa určuje porovnávaním cien najmä základných potravín. Pretože tie v našich obchodoch nie sú, úrad sa nemá o čo oprieť. Okrem toho Zimbabwe nemá devízové rezervy. Nová mena bude potrebovať finančné krytie, aké môže dať len Medzinárodný menový fond. Ten s Mugabem, samozrejme, nechce mať nič spoločné.“
Krajina sa môže pohnúť dopredu len s novou vládou. Spojili by ste sa aj napríklad s Makonim?
„Makoni je oportunista, ktorý opustil Mugabeho stranu vo chvíli, keď sa začala potápať. Neverím, že Makoni by sa dokázal objektívne vyrovnať s korupciou a klientelizmom Mugabeho éry.“
Ale Makoni sa pripojil k vašim varovaniam pred manipuláciou volebných výsledkov.
„Makoni o manipulovaní volieb určite vie svoje. V roku 2002, keď sme v skutočnosti vyhrali prezidentské voľby, sedel v Mugabeho vládnom kabinete, ktorý o manipulovaní volieb rozhodoval.“
Roman Lipták © SME
Zimbabwe
Na území dnešného Zimbabwe vznikla v roku 1898 Južná Rhodézia, pomenovaná podľa diamantového magnáta Rhodesa.
V roku 1980 padla koloniálna nadvláda. Do čela sa ako predseda vlády postavil gerilový bojovník Robert Mugabe.
Z niekdajšej obilnice Afriky sa stala krajinou chudoby, hladu a najväčšej inflácie na svete.
Za 28 rokov Mugabeho vlády zahynuli tisícky jeho politických oponentov. V prezidentských voľbách sa mu postavili dvaja muži.
Autor: Roman Lipták