Kým obraty v pevnostiach, ako je Sicília a New York vyvolávajú dojem, že organizovaný zločin je na ústupe, odborníci tvrdia, že nadnárodný zločinsa stáva menej viditeľným a zároveň mocnejším. Uplynulé roky boli pre sicílsku mafiu tvrdé. Po zatknutí Bernarda Provenzana v roku 2006 a minuloročnom zatknutí jeho nástupcu Salvatoreho Lo Piccola je Cosa Nostra podľa talianskej výzvednej služby v kríze.
"Na Sicílii sa organizácia rozpadáva," povedal generál Cucchi koncom februára pri čítaní správy tajnej služby o organizovanom zločine. "Zdá sa, že trpí nedostatkom vhodných následníkov, lebo kádre, čo prežili, sú druhoradí členovia."
Corleone nechce zločincov Mestečko Corleone, ktoré sa preslávilo ako rodisko Vita Corleoneho z filmu Krstný otec, dokonca odkázalo synovi bývalého mafiánskeho bossa Salvatoremu Riinovi, že nie je vítané, aby tam začiatkom marca po prepustení z väzenia žil. "Nechceme ho tu," povedal starosta Antonio Jannazzo. "Corleone mu neodpustí a chce ďalej presadzovať proces zmien."
Príjem z organizovaného zločinu v USD
falšovanie a pirátstvo: 521 miliárd obchod s bielym mäsom: 43,8 miliardy obchod s environmentálnym tovarom: 55,7 miliardy
spotrebiteľský tovar: 37,5 miliardy
obchod so zbraňami: 10,1 miliardy
úplatkárstvo a vymáhanie: 1 bilión
prepieranie špinavých peňazí: 1,5 - 6,5 bilióna
Zdroj:
WWW.HAVOCSCOPE.COM
Medzitým organizácia "addiopizzo" zjednocujúca podniky, čo odmietajú platiť peniaze "za ochranu", čiže pizzo, má už 9-tisíc zákazníkov v Palerme a 241 členských firiem.
No obchody s drogami prevzala na talianskej pevnine konkurenčná mafia Cosy Nostry 'Ndrangheta. Momentálne zarába 36 miliónov eur ročne za to, že dodáva kokaín do Európy. Nezanedbáva ani banálnejšie sféry obchodu - talianski roľníci sa sťažujú, že 'Ndrangheta pridáva príchuť do mazadla motorov a predáva ho ako olivový olej.
Takto to chodí s organizovaným zločinom na celom svete - za každého bossa alebo rodinu, ktorých zabijú či zatknú, príde ďalší, ktorý zaplní jeho či jej miesto.
Po tom, čo v New Yorku obvinili vo februári 1987 príslušníkov rodín Gambinovcov, Bonnanovcov a Genoveseovcov z vraždy a vydierania - čo bol najväčší záťah tohto druhu vôbec - polícia varovala pred názorom, že mafia skončila.
"Cosa Nostra ostáva naďalej hrozbou pre bezpečnosť verejnosti a pre ekonomickú životaschopnosť mesta New York a okolia," povedal zástupca riaditeľa FBI Mark Mershon.
Ako sa rodilo podsvetie Piráti, ktorí v 17. storočí plienili lode a potom predávali korisť, boli prvou formou organizovaného zločinu v západnom svete. Japonská jakuza a čínske triády mali tiež korene v 17. storočí, zatiaľ čo niektorí akademici vystopovali pôvod ruského organizovaného zločinu v období vlády cárov, keď útlak poddaných povzbudzoval cynizmus verejnosti k zákonu.
No kľúčové prvky nárastu organizovaného zločinu priniesla industrializácia v 19. storočí. Urbanizácia a ekonomický pokrok viedli k rozmachu mafie v citrónovníkových hájoch okolo Palerma a tiež v preplnených prisťahovaleckých slumoch v New Yorku. Prišelci bez jediného centa vo vrecku získali "krivý rebrík pre pohyb nahor".
V Rusku sa profesionálna zločinecká vrstva známa ako vorý v zakóne objavila v sovietskych gulagoch po roku 1924. Títo zločinci známi ako "svet zlodejov" sa spájali so sovietskou nomenklatúrou koncom 60. rokov. Po revolúcii v roku 1989 dala spoločenská dezorganizácia v štátoch podstupujúcich "transformáciu" ďalší impulz na zločin. Tolerovanie úchyliek, romantizovanie kriminálnikov a slabé alebo skorumpované uplatňovanie zákonov tiež pomohlo ruskému organizovanému zločinu, aby prekvital a aby sa šíril do celého sveta.
Neskôr sa svet rozdelil na západnú a islamskú civilizáciu mafiánskych bossov a tradičným mafiánskym klanom dodalo zároveň nového zákazníka - teroristické skupiny. A napokon prišla globalizácia a rozmach internetu. Podvodníkom umožnila prístup na globálnu sieť dôverčivých a tiež príležitosť nabúrať sa do vládnych sietí a vojenských systémov.
"Temnou stránkou globalizácie je pavučina zložitých a prispôsobivých sietí, ktorá obopína celú zemeguľu," napísal Dennis Gleason z Inštitútu pre obrannú analýzu v roku 2006.
Nesmrteľná Mafia si so štátom konkuruje (USA) a spolupracuje s ním (Rusko). Je aj teritoriálna a založená na vymáhaní (Cosa Nostra), aj nadnárodná a technologicky vyspelá (nigérijskí internetoví podvodníci). Zamestnáva každého - od najmúdrejších počítačových hackerov až po najneľútostnejších násilníckych hrdlorezov a štátnych úradníkov všetkých typov. Jakov Glinsky, popredný výskumník Inštitútu sociológie pri Ruskej akadémii vied, odhaduje, že ruský organizovaný zločin vydáva 30 až 60 percent svojich príjmov na úplatkárstvo a politické lobovanie.
Hlavnou obavou medzinárodných agentúr bojujúcich s organizovaným zločinom sú teraz "elitné siete" kriminálnikov, ktorí prenikajú do zákonných obchodných a politických štruktúr, aby urobili ohromné podvody a vytvárali legislatívne prostredie, ktoré by im vyhovovalo.
Príklady doposiaľ zahrnujú škandál s prepieraním peňazí v Bank of New York v hodnote 10 miliárd koncom 90. rokov. Ruskí kriminálnici vtedy údajne previedli humanitárne peniaze a hotovosť z čierneho trhu na tajné účty pomocou popredných finančných inštitúcií USA. "Rozsah týchto podvodov bol taký ohromný, že vyšetrovanie stále prebieha a koniec je v nedohľadne," napísala Národná výzvedná Rada USA v aktualizačnej správe z roku 2004.
Moc internetu a modernej technológie možno tiež umožní aj relatívne malým skupinám zločincov ohroziť veľké obchodné a štátne organizácie tak ako povstalci v Iraku využívajú lacné elektronické súčiastky a domáce výbušniny na to, aby prinútili armádu USA vydať 16 miliárd dolárov na obrnené transportéry.
Organizovaný zločin bude pravdepodobne prekvitať aj v štátoch bohatých na zdroje, ktoré prechádzajú významnou politickou a ekonomickou transformáciou - ako sú India, Čína, Rusko, Nigéria a Brazília. Zraniteľnými sa stanú aj krajiny, ktoré majú systém jednej strany - ako všetky nové islamské štáty, zatiaľ čo slabé štáty budú zraniteľné pred ovládnutím mafiánskymi skupinami pre geopolitické výhody, ktoré takéto ovládanie prináša. V skratke - ako sa množí a šíri ľudský život, tak sa bude množiť a šíriť aj jeho ničivá a chaotická antitéza.
"Dnes je nemožné predvídať zrod akýchkoľvek nových komerčných aktivít, ktoré by neboli pod kontrolou organizovaného zločinu," povedal ruský vedec Glinsky.
Nová internetová stránka o mafii
Medzinárodné denníky píšu v angličtine detailne o každom zatknutí na Sicílii, v Moskve či Brooklyne a servírujú ich čitateľom na celom svete. No svet nevie takmer nič o nadnárodných sieťach organizovaného zločinu, ktoré fungujú v krajinách, kde sa nehovorí po anglicky. Ľudia, ktorí chcú vedieť viac napríklad o moldavskej, uruguajskej, somálskej či laoskej mafii, rýchlo naďabia na veľkú bariéru.
Balkán je oblasťou, ktorá je naďalej sužovaná organizovaným zločinom, ale až doposiaľ neupútal svetovú pozornosť okrem výstražného kývania prstom zo strany EÚ. To sa možno zmení spustením anglickej internetovej stránky, ktorá zverejňuje vyšetrovanie najväčších podvodov a podvodníkov tejto oblasti novinármi z Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Albánska, Gruzínska a z celej bývalej Juhoslávie.
Koncom marca vznikla stránka www.reportingproject.net, ktorá je financovaná Nadáciou otvorenej spoločnosti (Open Society Fund) a Fondom reportáží o organizovanom zločine a korupcii Demokratického fondu OSN (OCCRP). Spája novinárov z Centra pre investigatívnu žurnalistiku v Sarajeve, Kaukazského centra pre mediálnu investigatívu, ruského denníka Novaja gazeta a programov v Bulharsku a Rumunsku.
Prvý projekt tohto programu o obchodníkoch s energiou - dostal cenu Globálnej siete investigatívnych novinárov za kvalitnú prácu v nepriaznivých podmienkach. "Chceli sme pomôcť ľuďom žijúcim v tejto oblasti pochopiť, ako organizovaný zločin ovplyvňuje ich životy," povedal pre denník SME Drew Sullivan. "Podvody sú univerzálne, takže je dôležité aj to, aby tí, ktorí vykonávajú túto prácu, spolupracovali a komunikovali."
(tom)
ZDROJ: "Pervasive Insecurity: Transnational Crime", Millenium Project, 2007; Dennis Gleeson, "The Future of Asian Organized Crime", International Studies Association, Hawaii, 2006; Report of the National Intelligence Council's 2020 Project, 2004; James O. Finckenauer and Yuri A. Voronin, "The Threat of Russian Organized Crime", US Department of Justice, 2001.