V dedičskom konaní sme spolu s otcom získali dedičské podiely v byte, kde žil s mamou. Tá nedávno umrela. Otec žije v byte naďalej a teraz chce, aby sme mu za tie časti, ktoré pripadli nám, platili nájomné. Má na to nejaký právny nárok? Nerozumiem tomu, prečo to tak chce, veď finančne mu vypomáhame, keď potrebuje.
Martin
Ako uvádzate, v rámci vyporiadania dedičstva ste nadobudli do podielového spoluvlastníctva časť bytu. Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
I keď to v liste bližšie nešpecifikujete, domnievam sa, že otec je väčšinovým spoluvlastníkom (polovicu práv k bytu nadobudol z titulu bezpodielového spoluvlastníctva manželov plus dedičský podiel). Ako ustanovuje Občiansky zákonník (§139 ods. 2), o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou, počítanou podľa veľkosti podielov.
To znamená, že otec ako väčšinový spoluvlastník môže od vás ako spoluvlastníkov veci požadovať príspevky na úhradu platieb spojených s vlastníctvom bytu (napríklad na daň z nehnuteľností, platby do fondu údržby a opráv), a to podľa výšky vašich spoluvlastníckych podielov.
V prípade, ak by ste sa odmietli podieľať na úhrade týchto nákladov, je tento nárok vymáhateľný aj súdne.
Na druhej strane, sú otázne platby spojené s užívaním bytu (napríklad plyn, energia, spotreba teplej a studenej vody). Tie by podľa môjho názoru otec nemal od vás žiadať, keďže byt neužívate, pričom výška týchto platieb je priamo závislá na spôsobe užívania bytu. Verím, že po vysvetlení situácie sa s otcom dohodnete na prijateľnom riešení bez následkov na rodinných vzťahoch.