Boli sme rýchlejší ako by bolo treba. To je zrejme najvýstižnejšie pomenovanie situácie, ktorá na Slovensku v tomto roku vznikla pri zavedení energetickej certifikácie budov. Tá sa týka nielen developerov veľkých stavieb, ale aj bežných stavebníkov rodinných domov. Stavebné úrady od januára certifikáty pýtajú, tak ako majú: ku každému kolaudačnému konaniu.
Štátna exekutíva certifikáciu spustila skôr ako musela. V prípade, že by sa nepodarilo zabezpečiť dostatočný počet špecialistov, bol priestor na ďalší ročný odklad. Ešte v lete minulého roka si pracovníci ministerstva neboli celkom istí, či certifikáciu ozaj spustiť. Napokon sa s ňou začalo.
Či majú certifikáty predajcovia, ale aj prenajímatelia, to zatiaľ nikto nesleduje. Nikto nesleduje ani to, koľko a akých certifikátov bolo vydaných. Špecialisti - ich počet zverejnený na webe nie je celkom kóšér, pretože nemajú všetci živnosť a preto sa nemôžu na vypracovávaní certifikátov podieľať - sa boria s počiatočnými nejasnosťami. Energetické triedy sú nastavené tak, že nové malé rodinné domy nespĺňajú to, čo im prikazuje vyhláška k zákonu o energetickej hospodárnosti. Odborníci upozorňujú, že meškala príprava európskych technických noriem, ktoré vytvárajú jednotnú metodiku výpočtu. Chýba potrebný softvér. Rok, o ktorý sa všetko uponáhľalo, sa podľa nich dal využiť na overenie nastavenia energetických tried a na dotiahnutie informovanosti laickej verejnosti o tom, na čo certifikácia je a aké výhody v nej môžu ľudia hľadať.
Počiatočné nadšenie pre dobrú vec v ľuďoch ubíja to, že zatiaľ máločo funguje.
"Myšlienka šetriť energiu a znižovať záťaž na životné prostredie tým, že bude menej škodlivých emisií z prevádzky budov, je dobrá. Pre nezrovnalosti sa však míňa účinkom, ľudí musíme odriekať, pretože nemáme možnosť všetko zabezpečiť. Ešte je čas, aby sa rýchlo dotiahlo do konca všetko, čo nie je jasné," povedal jeden zo špecialistov, ktorý má za sebou niekoľko vypracovaných certifikátov.
Prvotné detské choroby tak závažného procesu, ako je posudzovanie hospodárenia s energiou v budovách, sa dali očakávať. Záleží, ako rýchlo sa s nimi vysporiadame. Aby znechutenie, ktoré v stavebníkoch i špecialistoch vyvoláva, neprerástlo do averzie a aj ten najlepší úmysel sa nestal len administratívnym cvičením a zbytočnou finančnou záťažou pre investorov.