V zahraničí nezdravé jedlá vykazujú zo škôl

Lotyšské školské bufety nesmú predávať chrumky ani cukrovinky, vo Francúzsku odstránili automaty so sladkosťami.

V zahraničí sú školské automaty už bez cukroviniek.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁLV zahraničí sú školské automaty už bez cukroviniek. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

BRATISLAVA. Už dva roky si žiaci na štátnych školách v Lotyšsku nemôžu kúpiť v školských bufetoch alebo v automatoch cukrovinky, solené chrumky alebo bublinkové nápoje.

Zákaz je súčasťou štátnej politiky pre zlepšenie detskej výživy. Vzťahuje sa na všetky potraviny, nápoje a pochutiny, ktoré obsahujú umelé sladidlá, farbivá, konzervačné prísady, aminokyseliny a kofeín. Týka sa to aj potravín s vysokým obsahom soli a cukru. Z domu si deti takéto potraviny môžu do školy priniesť, neporušia tým žiadne pravidlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zakázané výrobky v školách nahradili produkty zdravej výživy, napríklad nesolené oriešky, mlieko, minerálky, nesladené ovocné šťavy či celozrnné pochutiny. Učitelia majú za úlohu motivovať deti, aby zdravo jedli.

Koniec automatov

Aj Francúzsko chce svojich školákov motivovať k zdravšiemu spôsobu stravovania.

Preto nechalo zo škôl odstrániť predajné automaty. Výrobcovia namietajú, že samotný zákaz predaja ich výrobkov na pôde školy ešte nenaučí deti správne jesť. Navrhujú, aby sa deti vzdelávali ako sa správne a vyvážene stravovať.

Maďarskí rodičia docielili zrušenie automatov, ktoré v školách ponúkali sladkosti a sladké nápoje. Namiesto nich dali automaty prerobiť na predaj ovocia. Dnes si v nich deti bežne kupujú jablká.

Obezita v krajine podvyživených

SkryťVypnúť reklamu

Obezita je vážnym zdravotným problémom v indických mestách. Ide o paradox v krajine, v ktorej je minimálne polovica detí podvyživených.

V snahe bojovať s ňou vydáva tamojšia Národná komisia pre ochranu detských práv na školách smernice pre školy a rodičov. Školy by podľa nich mali zaistiť, aby deti mali prístup k zdravým nápojom, ako je mlieko, voda a ovocné džúsy a aby jedlo a sladkosti predávané v školských bufetoch boli hygienicky pripravované a nutrične vyvážené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu