Načo umenie? Stačí hokej

Mozaika od Miloša Šimurdu, významnej postavy slovenského výtvarného umenie, bude zrejme zničená. Nachádza sa totiž na fasáde školy v hlavnom meste, ktorá sa má zbúrať a uvoľniť tak priestor hokejovej Aréne.

Aj bratislavské PKO zbúrajú, kde však skončia cenné vitráže Janka Alexyho?Aj bratislavské PKO zbúrajú, kde však skončia cenné vitráže Janka Alexyho? (Zdroj: SME – MIRKA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA. Je neuveriteľné, ako sa vie slovenská spoločnosť zmobilizovať, keď ide o minulosť. Zatiaľ čo vývoz umenia zo začiatku dvadsiateho storočia vníma takmer ako svätokrádež, devastáciu toho súčasného si ani nevšimne.

Akoby dnes už nevládla schopnosťou rozoznať umeleckú hodnotu a ponúka sa podozrenie, že ju asi ani nikdy nemala. Predpoklad, že odvezením niektorých pamiatok z prelomu storočia sa predišlo ich pravdepodobnej skaze, sa v kontexte dnešných dní nezdá byť až takou kacírskou myšlienkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už niekoľko mesiacov prebieha v Bratislave spor medzi hokejovými funkcionármi, me­s­t­skými poslancami a architektmi o umiestnení hokejovej Arény. Opakuje sa už klasický príbeh dneška: aby sa mohlo stavať, musí sa búrať. V mene športových zajtrajškov za obeť padne škola na Kalinčiakovej ulici.

Developeri a hokejový zväz si mädlia ruky, poslanci sa správajú podľa toho, v akom záujmovom klube sú. V opozícii sú architekti, ktorí sa boja, že bez verejnej súťaže budú opäť mimo veľkej hry, a rodičia detí, ktorým sa zbúraním školy skomplikuje situácia.

Keďže škola nie je kultúrnou ani technickou pamiatkou, nebudí pozornosť aktivistov a ochranárov. Ale predsa, je tu významná „drobnosť“, ktorá určite za zmienku stojí.

Na jej fasáde sa nachádza umelecké dielo od akademického maliara Miloša Šimurdu, monumentálna mozaika, veľká 6 x 14 metrov, vytvorená v roku 1969. Aj napriek tomu, že je umeleckým dielom, pred likvidáciou uchránená nie je. Od prijatia nového autorského zákona z roku 2003 sa „vlastníkovi neukladá nijaká povinnosť udržiavať a chrániť umelecké dielo pred zničením, ak nie je dohodnuté inak“.

SkryťVypnúť reklamu

A keďže v tomto prípade nie je dohodnuté inak, dielo nie je chránené pamiatkovým zákonom ani zákonom o múzeách a galériách, tak suchý právny jazyk prehovoril zrozumiteľnou rečou. Podobne ako desiatka iných monumentálnych diel roztrúsených po celom Slovensku, o pár mesiacov sa aj táto mozaiková stena premení na hromadu stavebného odpadu.

Rozmarné hry dejín

Dejiny často ovláda paradox a s umeleckým osudom dnes osemdesiatpäťročného Miloša Šimurdu sa tiež už pohral niekoľkokrát. Patrí medzi prvých absolventov monumentálnej maľ­by VŠVU v Bratislave a práve v posledných rokoch sa pre znalcov umenia stáva znovu objavenou postavou slovenského výtvarného umenia.

Bol skôr osamelým bežcom než kolektívnym druhom. Jeho vylúčenie zo Zväzu slovenských výtvarných umelcov v roku 1979 mu v porevolučných ča­soch nevynieslo v porovnaní s inými poškodenými zaslúženú pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste je už len trpké konštatovanie, že socialistický výtvarný zväz síce manipuloval umeleckými osud­mi a pasoval sa za rozhodcu o tom, kto môže byť umelcom a kto nie, ale na Šimurdove verejné realizácie si siahnuť predsa len netrúfol.

Aj verejnosť mlčí

Určite, ničenie umenia nie je životným záujmom developersko-stavebných kruhov. Ale presviedča ich niekto konať inak? Mlčí verejnosť a mlčí aj umelecká komunita, ktorá zdá sa, s egoizmom sebe vlastným, bojuje akurát tak o sponzorské milodary. Vyzerá to tak, že princípy solidarity či kolektívnej obrany umeleckej hodnoty sú už aj pre ňu len prežitými a trápnymi ideálmi.

Nakoniec, oči Miloša Šimurdu nemusia zostať len pre plač, keďže zákon jasne hovorí, že „autorské právo k dielu nezaniká zničením veci, ktorej prostredníctvom je dielo vyjadrené“. Autorstvo mu predsa len zostane.

SkryťVypnúť reklamu

Zničená bude „iba“ vec!

Autor: Beata Jablonská (Autorka je kunsthistorička)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu