BRATISLAVA. Rakúsko sa stalo dobrou príležitosťou na zárobok pre mnohé slovenské ženy. Mnohé zdravotníčky, ale aj učiteľky a úradníčky pracujú v tejto krajine už roky načierno ako opatrovateľky starých ľudí. Zarobia si totiž omnoho viac ako v slovenskom zdravotníctve alebo školstve. Teraz musia svoje aktivity zlegalizovať. Zostávajú im na to ešte tri mesiace.
Len na rakúsky živnostenský list
Hovorkyňa rakúskeho ministerstva sociálnych vecí a ochrany spotrebiteľa Gisela Kircher–Lidy potvrdila, že pardon vzťahujúci sa aj na slovenské opatrovateľky pracujúce v Rakúsku bol zákonom predĺžený až do 30. júna 2008; píše sa na stránke slovenského ministerstva práce. Po tomto termíne sa však musia preukázať rakúskym živnostenským listom. Ak si túto povinnosť nesplnia, môžu očakávať finančný postih.
Musia teda zainvestovať do živnostenského oprávnenia. Ak chce vykonávať opatrovateľské služby dlhodobo, mala by mať rakúske živnostenské oprávnenie. Ak chce činnosť vykonávať len dočasne stačí aj oprávnenie vydané na Slovensku .
Lepší zárobok a istota
Táto investícia sa však uchádzačkám o prácu v Rakúsku rýchlo vráti – zatiaľčo doma by si zarobili mesačne priemerne 14 a pol tisíca (čo je približne 370 eur), za deň opatrovania v Rakúsku môžu zarobiť až 85 eur.
Výhodou bude aj to, že za príslušné povinné poplatky získajú rakúske sociálne zabezpečenie.
Investovať však budú musieť aj do vzdelania. Od 1. júla totiž musia mať aj príslušnú jazykovú a odbornú prípravu. Rakúske a slovenské ministerstvá sa dohodli na spolupráci pri príprave opatrovateliek.
Odborné aj jazykové kurzy
Tú poskytujú vo svojich pobočkách po celom Slovensku napríklad Slovenský červený kríž, alebo Akadémia vzdelávania. Vzdelávanie – 400 vyučovacích hodín vrátane 200 hodín praxe – možno absolvovať približne za 10 týždňov a jeho cena je asi 20 tisíc korún.
Obe inštitúcie majú s rakúskou stranou dobrú spoluprácu. Červený kríž má už roky u našich rakúskych susedov dobrý kredit a Akadémia vzdelávania prizýva na skúšky svojich opatrovateľských kurzov aj zástupcov rakúskej inštitúcie zastrešujúcej opatrovateľské a sociálne služby. S rakúskym partnerom má tiež dohodnutú aj spoluprácu pri umiestňovaní svojich absolventov.
Podľa niektorých rakúskych politikov však legalizácia práce opatrovateliek z EÚ nič nevyrieši. Naopak – zvýši ich cenu na trhu natoľko, že sa stanú pre mnohé rakúske rodiny nedostupnými a postupne ich môžu nahradiť napríklad opatrovateľky z Ukrajiny.
Užitočné adresy
informácie (aj v slovenčine) o získaní rakúskeho živnostenského listu získate na www.pflegedaheim.at alebo www.employment.gov.sk
Autor: gal