Všetko je na webe. Už aj klasická hudba

Chcete ísť na koncert do Slovenskej filharmónie, ale nevyhovuje vám termín? Žiadny problém, orchester zavíta k vám domov. Presnejšie, do vášho počítača pripojeného na internet, cez ktorý si budete môcť vypočuť a dokonca aj pozrieť jeho koncerty. Ide o nov

Hudobníci majú dvojnásobný dôvod predviesť sa naplno – chyby na záznamoch počuť aj vidieť.Hudobníci majú dvojnásobný dôvod predviesť sa naplno – chyby na záznamoch počuť aj vidieť. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIRKA CIBULKOVÁ)
ý projekt sprevádzkovaný v týchto dňoch.

BRATISLAVA. Záznamy z koncertov Slovenskej filharmónie je už možné sledovať aj v domácom pohodlí. Majitelia počítačov s internetom sa na stránke http://stream.filharmonia.sk d­o­­­­stanú k záznamom jej posledných koncertov. Budú tam prístupné dva týždne a zadarmo. Vďaka novému projektu, ktorý vznikol s podporou ministerstva kultúry.

V sálach bratislavskej Reduty, ktorá je domovom Slovenskej filharmónie, sa objavili dve novinky. Mikrofóny nahrávajúce zvuk a malé kamery sledujúce hudobníkov. Záznam sa vo formáte audio aj video spracuje do archívu a zavesí na internetovú stránku filharmónie. Prenosy zabezpečuje technik v spolupráci s hudobným režisérom, takže uvidíte aj svižné prestrihy na sólistov, nie jeden nudný statický záber.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo práve filharmónia

„Náš orchester, zbor aj Slovenský komorný orchester dosahujú stále častejšie pozoruhodnú umeleckú úroveň. Pri malom, prípadne žiadnom záujme zo strany médií tieto koncerty s posledným akordom upadajú do zabudnutia. Internet umožní nielen zachytiť všetky výkony, ale uľahčí aj agentážnu prácu pri presadzovaní súborov na medzinárodnú scénu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský, čo si sľubuje od nového projektu.

Podľa neho internetové prenosy prijali hudobníci kladne a pôsobia na nich motivujúco: „Uvedomujú si väčšiu mieru publicity, ktorej sa im dostane. Doma, aj v zahraničí. A nakoniec do budúcnosti nevylučujem ani ekonomický prínos pre Slovenskú filharmóniu.“

Klasika nepatrí medzi najsledovanejšie udalosti, jej koncerty však sú v civilizovaných krajinách neodmysliteľnou súčasťou programu verejnoprávnych inštitúcií. Kým naša televízia na dianie v Slovenskej filharmónii takmer úplne rezignovala, so Slovenským rozhlasom súčasné vedenie orchestra nadviazalo spoluprácu. Prečo mu teda nezverilo aj realizáciu tohto projektu?

SkryťVypnúť reklamu

„Slovenský rozhlas má svoj orchester, ktorý koncerty prenáša. Nechceme suplovať rozhlasové vysielanie. Z technickej stránky zabezpečujeme dobrú kvalitu. Navyše, takúto spoluprácu by veľmi komplikovalo viacero autorsko-právnych i organizačných otázok,“ tvrdí Marián Lapšanský.

Do sveta aj zo sveta

Pre filharmonikov je tento projekt zaujímavý aj preto, že im umožní vybudovať archív. Ešte dôležitejšiu výhodu však vidia v možnosti osloviť väčšie publikum: „Naše koncerty boli doteraz dostupné len publiku z Bratislavy a blízkeho okolia. Teraz sme ich sprístupnili širokej verejnosti na Slovensku.“

Nápad koncertov na internete je zaujímavý, aj keď, samo­zrejme, nie úplne nový. Na začiatku 21. storočia trh s hudbou prežíva revolučné zmeny a aj klasika si musí hľadať nové cesty k poslucháčom. Kým kedysi sa koncerty vysielali v televízii či v rozhlase, dnes to najjednoduchšie dokáže internet. Jeho možnosti už využívajú mnohé svetové orchestre. Liverpoolska filharmónia si dokonca zahrala aj vo virtuálnom on­line svete Second Life, v pražskom kine Aero sa zase veľkej obľube tešia prenosy z newyorskej Metropolitnej opery.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská filharmónia chce ešte v tomto roku začať rokovania o pripojení k fínskemu projektu classicLive, v ktorom sú zapojené viaceré svetové symfonické orchestre ako Filharmónia Rotterdam, Filharmonický orchester Lahti, Národná filharmónia Budapešť či Kráľovská filharmónia Stockholm.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu