Čo presne sa píše v Koráne, kde ležia sväté miesta islamu a čo je Kaaba? Odpoveď na tieto otázky sa nemeckí žiaci čoskoro dozvedia od učiteľov na štátnych školách.
Spolkový minister vnútra Wolfgang Schäuble už oznámil, že v najbližších rokoch sa medzi vyučovacie predmety zaradí aj islam. V Berlíne sa na tom dohodli účastníci Islamskej konferencie.
„Ideme tak proti nenávistným prejavom. Hodinami islamu im vytvoríme konkurenciu,“ povedal minister Schäuble z konzervatívnej CDU pre magazín Stern. Podmienkou zavedenia islamu do škôl je však formálne uznanie tohto náboženstva vládou, čo môže byť politicky veľmi citlivé.
Nevítaná menšina
V Nemecku žije 3,4 milióna moslimov, ktorí majú často problémy s integráciou do spoločnosti. Najpočetnejšou skupinou sú Turci, z ktorých väčšina prišla v 60 - 70. rokoch počas hospodárskeho zázraku.
Nedávny prieskum v novinách Die Zeit zistil, že vyše polovica tureckých prisťahovalcov sa cíti v Nemecku nevítaná.
Dve tretiny Turkov si zase myslia, že kancelárka Angela Merkelová dostatočne nezastupuje ich záujmy. Aj napriek tomu väčšina neľutuje rozhodnutie presťahovať sa do Nemecka.
V posledných týždňoch zažili Nemci viac horúcich debát s tureckou komunitou. Naposledy ju vyvolal požiar v Ludwigshafene, pri ktorom zomrelo deväť Turkov. Pôvodne sa hovorilo o úmyselnom podpaľačovi, vyšetrovanie to nepreukázalo.
Ďalšia prestrelka sa týkala „importovaných manželiek“. Ide o mladé, väčšinou nevzdelané dievčatá z Turecka, ktoré sa vydávali za tureckých mužov žijúcich v Nemecku.
Stávali sa tak ľahkým terčom domáceho násilia a žili izolované. Nový zákon zvýšil vekový limit na 18 rokov a ženy musia ovládať aspoň základné frázy v nemčine, aby dostali víza.
Naposledy sa do výmeny názorov zapojil aj turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorého mrzí, že s ním nemecká kancelárka nešla vo februári na míting tureckých migrantov v Kolíne.
„Keby sme tam stáli spolu, bola by to správa pre nemeckú spoločnosť a motivácia pre Turkov, čo žijú v Nemecku,“ povedal Erdogan pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Práve počas tohto stretnutia varoval Turkov, aby nestratili svoju kultúru. Asimiláciu označil za zločin proti ľudskosti.
Jeho slová v Nemecku ostro kritizovali a kancelárka povedala, že nesúhlasí s Erdoganovými názormi na integráciu.
Multikulturálna SuperStar
Nemecko sa stáva národnostne čoraz pestrejšou krajinou. Takmer každý piaty obyvateľ má pôvod z cudziny. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu ich počet presiahol 15 miliónov.
Väčšina prisťahovalcov pochádza z Európy, jeden zo štyroch z členského štátu Európskej únie. Najpočetnejší sú Turci, ktorí tvoria 14 percent prisťahovalcov, nasledujú Rusi, Poliaci a Taliani.
Národnostnú pestrosť odzrkadľuje aj najnovšia séria Nemecko hľadá SuperStar. Medzi desiatku súťažiacich sa dostali speváci s gréckym, juhoslovanským, tureckým i africkým pôvodom. Najmä vďaka tomu je zaujímavejšia ako po minulé ročníky.