BRATISLAVA. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyhlásilo túto súťaž prvý krát v roku 2000. Cieľom bolo motivovať zamestnávateľov aby boli citlivejší k rodinným povinnostiam zamestnancov a vytvárali rovnaké príležitosti pre uplatnenie žien a mužov.
Súťažiť? Načo.
Spočiatku bola účasť skôr symbolická a do súťaže sa zapájali najmä veľké firmy so zahraničnou účasťou – medzi ocenenými v prvých ročníkoch boli Volkswagen, Whirlpool, I.D.C Holding, Slovenská sporiteľňa.
Postupne sa ľady prelomili a počet prohlášok začal rásť. Akoby firmy pocítili, že upozorniť na svoje zamestnávateľské kvality má zmysel. „Teraz v napätí čakáme, či sa počet prihlásených zvýši, alebo či zostane na úrovni 70 – 80,“ hovorí Mária Jacková z odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí ministerstva práce.
Trošku sa zmenili aj podmienky súťaže – pribudla kolónka Spoločenská zodpovednosť firiem a kategóriu „Najoriginálnješie opatrenie“ rezervovali organizátori pre malé a stredné podniky. „Chceli sme poskytnúť väčší priestor menším firmám, ktoré sa cítia znevýhodnené v súťaži s veľkými. Tie majú totiž možnosť poveriť prorodinnou a prorodovou agendou viacerých zamestnancov, kým v menších firmách sa ňou zaoberá len jeden. Navyše niektorí menší podnilatelia si často ani neuvedomujú, že poskytujú svojim zamestnancom výhody,“ dodáva Jacková.
Čo môžete ponúknuť
Problém vidia organizátori v tom, že mnohí zamestnávatelia poskytujú zamestnancom dokonca komplexný balík služieb pre rodinu a necítia nutnosť prezentovať to na verejnosti. „Tento rok sme pridali aj otázky, ktoré by mali overiť, ako sú zamestnanci o sociálnom programe svojho zamestnávateľa informovaní,“ hovorí Mária Jacková. „Je vždy prospešné, ak sa balíky „ústretovosti“ vytvárajú na základe zamestnaneckého priekumu.“
Lákadlá zlepšujú pracovné podmienky
Zviditeľňovanie prozamestnaneckých opatrení môže inšpirovať ďalšie firmy a v konklurencii sa tak vytvára tlak na zlepšovanie pracovných podmienok. „Mladí ľudia sa už pozerajú aj na sosciálny program zamestnávateľa, možnosti flexibilného pracovného času a prorodinné opatrenia, keď sa v nejakej firme uchádzajú o miesto,“ dodáva Jacková.
Súťažné kategórie
Rodinná politika
Rovnosť príležitostí
Najoriginálnejšie opatrenie pre rodinu a rovnosť príležitostí
Prihláška aj dotazník je na www. employment.gov.sk/ zamestnavatelustretovykrodine
Autor: gal