PARÍŽ, BRATISLAVA. Komu pripadne Marseille? S napätím včera očakávala francúzska politická špička. V druhom najväčšom meste krajiny sa odohrala rozhodujúca volebná bitka, ktorej výsledok ovplyvní aj silu vládnych reforiem.
Podľa prvých odhadov volebných výsledkov francúzskej televízie sa pravici napokon tesne podarilo udržať väčšinu v Marseille. Prišla však o Toulouse, ďalšiu tradičnú pravicovú baštu na juhu krajiny.
Pre prezidenta Nicolasa Sarkozyho by bola najväčšou porážkou práve prehra v Marseille, ktorú pravica ovláda od roku 1995.
Zaucho už pred týždňom
Francúzi už Sarkozymu uštedrili zaucho v prvom kole regionálnych volieb. Ľavicové strany získali 47 percent, kým pravica o vyše dve percentá menej. Vo včerajšom rozhodujúcom druhom kole všetko nasvedčovalo tomu, že opozícia si náskok udrží.
Socialisti prekvapivo hladko vyhrali v Lyone a k víťazstvám smerovali v Paríži a Štrasburgu.
Najväčšia pozornosť sa však sústredila na Marseille a Toulouse. Dnes sú v nich sily vyrovnané a rozhodujúci vplyv má mať centristická strana Modem, ktorú vedie neúspešný prezidentský kandidát Francois Bayrou.
Tvár ľavice, neúspešná prezidentská kandidátka Segolene Royalová, vyzvala Francúzov, aby volili v čo najväčšom počte a dali prezidentovi jasnú správu.
Sarkozy do kampane zasahoval len minimálne. Počas návštevy Toulonu blízko Marseille však otvorene lákal krajne pravicových voličov. Hovoril o udržaní národnej identity a kvótach pre cudzincov. „Francúzsko nemôže akceptovať každého,“ povedal o imigrácii, ktorá trápi juh krajiny.
Porážka reformy nezastaví
Podľa prieskumov práve nacionalistickí voliči zostali počas prvého kola doma a ich hlasy mohli byť pre Sarkozyho kľúčové. Prezident avizoval, že výsledky volieb ho neodradia od reforiem a neplánuje ani zmeny na ministerských postoch.