BRATISLAVA. Od augusta 2006 platí pravidlo, že ak je dôchodok taký nízky, že jeho poberateľ môže mať nárok na pomoc v hmotnej núdzi, úrad práce mu ju sám od seba prizná.
To znamená, že mu dôchodok dopĺňajú dávkou a príspevkami v hmotnej núdzi – ochranným, na zdravotnú starostlivosť a na bývanie.
Dôchodcovia sú vo výhode
Poberatelia starobných dôchodkov a najmenej 62-roční ľudia, ktorí poberajú iný druh dôchodku, majú oproti ostatným v hmotnej núdzi ešte jednu výhodu. Príspevok na bývanie im patrí aj vtedy, ak byt alebo dom, v ktorom žijú, nevlastnia alebo nemajú v nájme. U tejto skupiny ľudí sa neskúma ani to, či uhrádzajú náklady na bývanie. Dokonca sa na nich nevzťahuje ani prehodnocovanie podmienok nároku raz za polrok.
To platí aj vtedy, ak dôchodca celý rok býva v zariadení sociálnych služieb.
Keď zomrú blízki
Príspevok na pohreb blízkych si môže nárokovať každý dôchodca. Urobiť to musí do jedného roka od pohrebu a to písomnou žiadosťou na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v obvode ktorého zomretý naposledy býval.
Žiadateľ musí mať trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska. Nemusí byť v príbuzenskom vzťahu so zomretým.
Výška príspevku je 2400 korún.
Koľko vám dajú na úrade
Ak je dôchodok taký nízky, že poberateľ môže mať nárok na pomoc v hmotnej núdzi, úrad práce mu ju prizná sám.
Kto je v hmotnej núdzi , dostane príspevok na bývanie aspoň 1490 korún a ochranný príspevok 1900 korún mesačne. Príspevok na zdravotnú starostlivosť je 60 korún mesačne.(joč)
Autor: joč